Американските акции завършиха първата половина на годината с двуцифрени процентни ръстове, задвижвани от икономическо възстановяване, което според много инвеститори все още набира темпове.
S&P 500 нарасна с 14,45% от началото на годината до сряда, докато Dow Jones Industrial Average се покачи с 12,8%. Това тримесечие е петото поредно тримесечие на покачвания на двата индекса, най-дългата им подобна серия от деветте тримесечия, продължили до 2017 г.
За днешната сесия S&P 500 маркира 34-ия рекорд на затваряне за 2021 г., докато Dow също остана на зелено. S&P 500 се повиши с 0,1% до 4 297 пункта, а Dow Jones Industrial Average добави 210 пункта, или 0,6%, до около 34 502 пункта, недалеч от рекорда от 7 май. Технологичният Nasdaq Composite Index междувременно се понижи с 0,2 на сто до 14 503 пункта, прекъсвайки двудневния ръст.
Настроението е оптимистично – почти всички параметри - от тези за наемане на работа до потребителските разходи у доверието на собствениците на малки бизнеси се възстановиха и останаха над техните пандемични ниски нива.
И все пак през последните няколко месеца много мениджъри не се чувстваха големи късметлии. След 12-месечен период, в който изглеждаше, че акциите не могат да направят нищо друго, освен да се повишат, мнозина казват, че перспективите стават все по-непрозрачни.
В наши дни „нищо наистина не е убито, но всъщност и нищо не се справя толкова добре“, казва Андрю Слимън, управляващ директор в Morgan Stanley Investment Management. „Няма определима тенденция [и] има малко единодушие на пазара“.
Така че въпреки че акциите се изстрелват нагоре, а нестабилността затихва, нараства безпокойството, че бъдещите ръстове ще бъдат спечелени по-трудно.
Само през юни акциите регистрираха най-лошата си седмица от октомври и най-добрата седмица от февруари.
До известна степен привидната липса на посока на пазара е нормална. Акциите вече са във втората година на бичи пазар, след като отскочиха от разпродажбата, предизвикана от пандемията през 2020 г. Ако се върнем към историята чак до Втората световна война, през втората година е типично възстановяването на търговията да бъде накъсано и акциите да отчитат по-приглушени ръстове, казва главния тпазарен стратег на LPL Financial Райън Детрик.
Инвеститорите се насочват към втората половина на годината, преценявайки дали скорошното ускоряване на инфлацията се превръща в преходно или в началото на по-дългосрочна тенденция, която може да принуди Федералния резерв да ускори темповете си на увеличение на лихвените проценти.
Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа на САЩ предполага, че след като се оттегли от дъното заради Covid-19, дългосрочният икономически растеж може да бъде по-приглушен, отколкото инвеститорите са очаквали само преди няколко месеца. Това отчасти се дължи на помрачените перспективи за допълнителен, огромен стимул от федералното правителство.
Инвеститорите преодоляха опасенията за ускоряващата се инфлация и продължаваха да купуват акции с надеждата, че икономическото възстановяване от пандемията ще продължи и Федералният резерв ще запази разхлабената политика.
Тримата най-големи победители в Dow досега през тази година са Goldman Sachs, American Express и Walgreens Boots Alliance, всички с повишение в цената от над 30%. Акциите на Chevron, Microsoft и JPMorgan Chase поскъпнаха с повече от 20% всяка. Технологичният и здравният сектор на S&P 500 затвориха на рекордни стойности във вторник.
На този фон данните показват, че близо 60% от възрастните в САЩ са поставили ваксина срещу COVID-19, което позволява на икономиката да се отвори бързо. И все пак новите щамове на вируса породиха опасения, че трябва да се върнат някои мерки като носенето на маски, тъй като темпът на ваксинациите се е забавил.
Компаниите от т.нар. Big Tech, включително Apple и Facebook, се представят по-слабо в началото на днешната сесия. The Wall Street Journal съобщава, че администрацията на Байдън работи по изпълнителна заповед, която ще накара правителствените агенции да увеличат контрола върху индустриите, където няколко компании са доминиращи. Това е последният от поредица ходове на Байдън да намали мощта на големия бизнес, особено в технологичната индустрия.
В същото време добрите първи половини от годината за пазара обикновено предвещават силно представяне и през останалата част от годината. Винаги, когато е имало двуцифрени ръстове през първото полугодие, Dow и S&P 500 никога не са завършвали с годишен спад, според данните на Refinitiv.
В макроикономически план днес стана ясно, че американските компании са създали повече нови работни места през юни, отколкото се очакваше, като са наели 692 хиляди нови служители през месеца, показват данните на института ADP. И въпреки че това е спад спрямо ревизираните надолу 886 хиляди работни места през май, цифрата е по-голяма от прогнозите, които даваха анализаторите. Средната прогноза в проучване на икономисти на Bloomberg беше за 600 хиляди нови работни места за месеца.
Данните се публикуват дни преди месечния доклад на правителството за работните места, който ще бъде публикуван в петък.
"Инвеститорите вече се насочват към официалните данни в петък, които не отговаряха на очакванията за последните два месеца", казва Джон Брейди, мениджър в брокерска къща R.J. O'Brien & Associates. "Трето разочарование би подкрепило факта, че икономическото възстановяване губи скорост".
Експертите очакват броят на работните места извън селското стопанство да се увеличи със 700 000. Федералният резерв на САЩ (Фед) възнамерява да продължи със своите фискални програми в размер на 120 милиарда долара на месец, докато бъде постигнат забележим по-нататъшен напредък по пътя към пълна заетост и ценова стабилност.
Един от фаворитите на американския фондов пазар беше Conoco Phillips с повишение на цената с повече от два процента на моменти. Производителят на нефт и газ увеличава програмата за обратно изкупуването на акциите си с 1 млрд. долара. Той също така обеща по-големи икономии, след като поеме конкурента Concho. В същото време групата се стреми към по-ниски инвестиции и по-ниски разходи.
Китайският посредник за споделени пътувания Didi беше оценен на 80 млрд. долара, когато дебютира на Нюйоркската фондова борса. Първият курс на депозитните разписки в сряда бе 16,65 долара. Това е с 19 процента повече от емисионната цена от 14, която вече беше в горния край на ценовия диапазон.
За сравнение, американският конкурент Uber се оценява на фондовия пазар на 95 млрд. долара. Didi увеличи броя на предложените акции с десет процента до 316,8 милиона книжа поради голямото търсене и събра общо 4,4 милиарда долара.
На петролния пазар цената на сорта Брент се повишава с 0,39% до 75,12 долара за барел, а фючърсите върху американския лек суров петрол поскъпват с 0,75% до 73,53 долара към 23 часа българско време.