Широкият индекс S&P 500 отбелязва нови ръстове в четвъртък, успявайки да надскочи рекорда си от миналата седмица, като пазарът вече успя напълно да се възстанови от загубите, предизвикани от решението за паричната политика на Федералния резерв, съобщава CNBC.
Показателят напредва с 0,7%. От своя страна измерителят на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибавя над 280 пункта (0,8%) и се намира на по-малко от 3% от абсолютния си връх. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite пък се увеличава с 0,9% и също отчита нов рекорд.
Широк спектър от акции са в основата на новите рекорди. Комуникационните услуги, потребителските стоки, грижата за здравето и технологиите са сред най-добре представящите се. Акциите на Tesla поскъпват с 4,5%, тези на Caterpillar с 1,6%, а на Boeing с 1,8%.
Миналата седмица Dow изпрати най-лошата си седмица от октомври насам със загуба от 3,5%, след като Фед завиши очакванията си за инфлацията и прогнозира поне две увеличения на лихвите през 2023 г. S&P 500 изтри 1,9% миналата седмица.
Във вторник коментари на гуверньора Джером Пауъл успокоиха настроенията, след като той потвърди, че инфлационният натиск се очаква да бъде временен.
„С достигането на нови върхове на пазара инвеститорите може би приемат факта, че Фед неминуемо ще увеличи лихвите“, коментира Майк Лоуенгарт, управляващ директор за инвестиционните стратегии към E-Trade.
По-рано в четвъртък стана ясно, че първите молби за помощи при безработица са общо 411 хил. за седмицата до 19 юни, което е над прогнозите за 380 хил. Според Лоуенгарт данните за безработицата показват, че икономиката се връща към живот макар и по-неравномерно от очакваното на този етап.
Акциите в банковия сектор предимно поскъпват преди резултатите от годишния стрес тест на Федералния резерв, които се очаква да бъдат публикувани след края на борсовата сесия в четвъртък. Евентуално добрите резултати може да се окажат основа за увеличаване на дивидентите.
Трейдърите наблюдават и преговорите за инфраструктурния проект на президента Джо Байдън. Двупартийна група сенатори се очаква да се срещне с държавния глава в Белия дом по-късно през деня. Нейните членове работиха в продължение на седмици за изготвянето на пакет на стойност приблизително 1 трлн. долара, който да бъде приет и от двете партии в Конгреса.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации намалява до съответно 1,485% и 2,095%.
Доларовият индекс от своя страна остава без промяна на равнище от 91,8 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола се понижава. Фючърсите върху американския сорт WTI поевтиняват с 0,3% до 72,88 пункта, а върху международния бенчмарк Брент – с 0,2% до 75,08 долара за барел.
Цената на златото остава относително без промяна на равнище от 1784,1 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:40 ч.