Водещите индекси на Wall Street започнаха седмицата със силни ръстове, като пазарът изглежда успява бързо да се отърси от разпродажбите през миналата седмица заради промяната в политиката на Федералния резерв, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибави над 580 пункта (1,8%) до 33 876,97 пункта, след като миналата седмица бе най-лошата му от октомври насам.
От своя страна широкият измерител S&P 500 напредна с 1,4% до 4224,79 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite се увеличи с 0,8% до 14 141,48 пункта. Въпреки това водещи технологични имена, като Amazon, Nvidia и Netflix, останаха в червената зона.
Секторът на суровините, който бе силно ударен от разпродажбите миналата седмица, поведе повишенията в понеделник. Енергийният сегмент на S&P 500 напредна с 4,3%.
Акциите на Devon Energy и Occidental Petroleum поскъпнаха със съответно 7% и 5,4%, а тези на Exxon и Chevron са нагоре с 3,6% и 2,9%.
При банките също имаше възстановяване – книжата на JPMorgan поскъпнаха с 1,7%, а тези на Bank of America и Goldman Sachs с по 2,5%.
Миналата седмица Dow изтри 3,5%, S&P 500 се раздели с 1,9%, а Nasdaq с по-скромните 0,2%.
Причина за поевтиняването през миналата седмица стана позицията на Фед от сряда за очаквано по-бързо увеличение на лихвените проценти и ускорение на очакваната инфлация през 2023 г.
Тогава Федералният резерв остави без промяна основната си лихва след двудневното си заседание, но сигнализира, че очаква две повишения до края на 2023 г., премествайки напред във времето периода, в който се очаква да промени политиката си. Досега се очакваше повишения да има година по-късно.
В петък управителят на Фед за Сейнт Луис Джим Булард заяви в изказване за CNBC, че е естествено за централните банки да затегнат паричната политика, като според него лихвите може да се увеличат още през 2022 г.
„Изненадващия ход на Фед към свиване (на паричната политика – бел. ред.), който понижи пазарите миналата седмица, е само момент на признаване на тенденцията за затягане, която започна преди месеци“, коментира стратегът Майк Уилсън.
В понеделник американският пазар показа устойчивост спрямо разпродажбите на азиатските пазари и силното поевтиняване на биткойна. В кроя на борсовата сесия в САЩ криптовалутата поевтинява с 8% до 32 627,61 долара, след като Китай отново втвърди тона по отношение на регулациите за добив. В Япония индексът Nikkei 225 изтри 3%, поведен от акциите на Nissan и Honda.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации нарасна до съответно 1,492% и 2,111%.
Доларовият индекс обаче се сви с близо 0,4% до 91,86 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола продължава стремглавото си движение нагоре. Фючърсите върху американския сорт WTI поскъпнаха с близо 2,8% до 73,61 долара за барел. От своя страна тези върху международния бенчмарк Брент прибавиха 1,9% към цената си до 74,93 долара за барел.
Златото също поскъпна с 0,8% до 1783,1 долара за тройунция.