Европейският съюз (ЕС) и САЩ споделят целта до края на следващата година две трети от световното население да бъде ваксинирано срещу Covid-19. Това съобщи председателят на Европейския съвет Шарл Мишел на пресконференция след съвместна среща с президента на САЩ Джо Байдън, в която участва и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Мишел добави, че ЕС и САЩ създават съвместна работна група за разгръщане на производството и доставката на ваксините, предава БТА.
Фон дер Лайен отбеляза, че работни групи ще заседават и по въпросите за квотите за производство на алуминий и стомана, както и за развитие на търговията и технологиите.
САЩ и ЕС искат да работят заедно, за да съхранят стоманената и алуминиевата индустрия, както и да адресират проблема със световния свръхкапацитет, особено от непазарни икономики, посочи председателят на ЕК.
„Създали сме пространство, в рамките на което да намерим решение, като суспендираме прилагането на ответните мерки за 6 месеца. Това ни дава пространство да седнем и да обсъдим решение, което съхранява индустриите и не се отразява на търговските потоци между двете страни“, каза тя в отговор на журналистически въпрос след срещата, като цитира решението от миналия месец двете страни да спрат да прилагат мита за вноса на стомана и алуминий.
Представителите на ЕС и САЩ са обсъждали също как да се избегнат нови несправедливи технически бариери, посочи фон дер Лайен. Това вероятно е във връзка със споразумението от днес за петгодишно суспендиране на митата заради спора за субсидиите за самолетостроителите Airbus и Boeing.
В отговор на друг въпрос на журналист Урсула фон дер Лайен коментира, че отношенията на ЕС с Русия постоянно се влошават. Бихме искали отношенията с Москва да бъдат по-предвидими. ЕС е против нарушенията на международното право и човешките права, бихме искали да ограничим опитите на Русия да омаловажи ЕС и да работим заедно по въпроси като общественото здраве, добави тя.
Фон дер Лайен заяви, че ЕС ясно е изразил това становище пред Байдън, който отпътува този следобед от Брюксел за Женева за среща с президента на Русия Владимир Путин.
В едно от видеата, публикувани от аудиовизуалната служба на ЕК, се вижда как фон дер Лайен приветства Байдън и го уверява, че ЕС е приятел на САЩ. В изявлението си пред медиите тя коментира, че Байдън се е съгласил, че ЕС не е заплаха за националната сигурност за САЩ, каквото обвинение отправи предшественикът му Доналд Тръмп.
Шарл Мишел коментира в същото видео, че срещата с Байдън е в името на просперитета, сигурността и стабилността на света.
Байдън на свой ред отговаря, че има напрежение от неизвестността в отношенията, но подчертава, че ЕС и САЩ изповядват едни и същи ценности и преминават към различни отношения в сравнение с годините преди мандата му.
преди 3 години Тия, де надуват вувузелите са заети, не им задавай такива въпроси бро! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години а населението какво мисли ... ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар