Основните щатски индекси скочиха в петък, поведени от технологичните акции и повторното отваряне на бизнеси, а Wall Street записа втори ден на ръст след големите спадове по-рано тази седмица, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибави 360,68 пункта към стойността си до ниво от 34 382,13 пункта. Широкият измерител S&P 500 е нагоре с 1,5% до 4173,85 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite, който се представяше относително по-слабо през седмицата, се повиши с 2,3% и завърши седмицата на ниво от 13 429,98 пункта.
Щатските индекси преживяха волатилна седмица, при която Dow записа спад от близо 1200 пункта от понеделник до сряда. S&P 500 и Nasdaq бяха надолу съответно с 4% и 5% през същия период. След това индексите се съвзеха от големите разпродажби, но все пак отчетоха малки загуби за седмицата, тъй като опасенията за инфлацията подкопават нагласите. Dow и S&P 500 са надолу с повече от 1% тази седмица, а технологичните акции понесоха особено тежък удар, тласкайки Nasdaq надолу с над 2,3% за седмицата.
„Спадът тази седмица е нещо хубаво. Необходима е корекция през лятото, която да е достатъчно значима, за да елиминира прекомерните покупки в средносрочен план и твърде големия оптимизъм“, коментира Тони Дуайър, главен пазарен стратег в компанията Canaccord Genuity.
Технологичните компании се представиха най-добре в петък. Книжата на Tesla поскъпнаха с над 3%. Цената на акциите на Facebook скочи с 3,5%, а книжата на Alphabet и Microsoft поскъпнаха с над 2%. Apple, Amazon и Netflix също прибавиха над 1% към стойността си.
Цената на акциите на Disney обаче не се вписаха в тенденцията. Книжата на компанията, която обяви по-слаби от очакванията приходи и абонати за стрийминг услугите й, поевтиняха с 2,6%.
Акциите, които са с най-голяма експозиция към продължаващото възстановяване, поскъпнаха отново в петък, след като Центърът за контрол и превенция на заболяванията смекчи указанията, като заяви, че в повечето случаи напълно ваксинирани хора не трябва да носят маски на закрито или на открито.
Книжата на United Airlines и American Airlines поскъпнаха с над 5%. Цената на акциите на Carnival и Norwegian Cruise Line се повиши с по над 8%, а тази на Royal Caribbean напредна с над 7%.
Пазарната волатилност тази седмица се случва, след като икономически данни показаха ръст на инфлацията. Индексът на потребителските цени скочи с 4,2% на годишна база през април, което е най-бързият темп от 2008 г. Това предизвиква опасения, че Федералният резерв може да бъде принуден да преразгледа благоприятната си парична политика.
Индексите отвъд Океана отбелязаха ръст в петък въпреки данните, че покупките на потребителите са се забавили миналия месец. Продажбите на дребно през април са останали непроменени през април спрямо предходния месец, съобщи министерството на търговията. Анализатори, участвали в допитване на Dow Jones очакваха скок от 0,8% и с 9,8% през март.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи до съответно 1,632% и 2,344%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижи с 0,48% до 90,32 пункта. Еврото поскъпна с 0,54% до 1,214 долара, а паундът прибави 0,33% към стойността си до 1,41 долара. Спрямо йената щатските пари поевтиняха с 0,07% до 109,37 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се повиши на фона на подобряването на представянето на стоковите пазари, а доларът поевтиня. Ръстовете обаче бяха ограничени заради ситуацията с коронавирус в големия потребител на петрол Индия.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпна с 2,48% до 68,71 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI са нагоре с 2,43% до 65,37 долара за барел.
Американските фючърси върху златото отбелязаха ръст от 0,8% до 1837,80 долара за тройунция.