IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Работните места в соларната индустрия на САЩ намаляват със 7%

Соларните централи няма да предложат добре платена работа, защитена от синдикатите, смятат критици

11:05 | 07.05.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

През 2020 г. работните места в соларната индустрия на САЩ са намалели със 7%. До голяма степен това се дължи на пандемията от коронавируса, но от друга страна, ефективността на съоръженията се увеличава и това намалява необходимостта от работна сила, пише Ройтерс.

Соларният сектор е един от най-бързо развиващите се в енергетиката отвъд Океана. Правителството и бизнесът търсят евтина, нисковъглеродна енергия, която да задоволи търсенето на потребителите и инвеститорите по отношение на климатичните цели.

По данни на индустрията в слънчевите централи в САЩ са заети малко над 231 хил. души. За сравнение, през 2019 г. в сектора са работили 248 хил. души.

Блокадите и затворените бизнеси обаче намалиха търсенето на енергия, особено в сектора на услугите. В същото време се повишава и ефективността на работата в сектора. Сред причините за това е преходът към онлайн продажби и увеличаването на средния размер на зелените централи.

В сектора вярват, че този спад е само временен и още до края на тази година ще има ръст, пише още Ройтерс. Според анализи заявките на Джо Байдън за декарбонизация на енергийния сектор до 2035 година, както и целта за нулеви емисии до 2050 година, ще създадат поне 900 хил. работни места само в соларната индустрия.

Критиците обаче се съмняват, че това ще бъдат добре платени работни места, защитени от синдикатите, както са работниците в петролната и газовата индустрия. Според данни, цитирани от Ройтерс, едва 10% от работещите в соларната индустрия членуват в синдикат, което е под средното ниво за САЩ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:53 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още