Американският широк борсов индекс S&P 500 премина прага от 4000 пункта за първи път, поставяйки силно начало на новия месец на фона на усилията на Wall Street да продължи тенденцията за ръстове от март, съобщава CNBC.
Показателят напредва с 0,7% до 4001,14 пункта. От своя страна индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибавя 0,2%, а технологичният Nasdaq Composite – 1,5%.
Технологичните акции бележат осезаемо поскъпване. Тези на Alphabet и Netflix прибавят 1,8%, на Facebook - 2%, а на Amazon напредват с 1,1%.
Ръстовете от четвъртък са факт, след като президентът на САЩ Джо Байдън обяви в сряда амбициозния си инфраструктурен план за трилиони долари. Той включва разходи за пътища и мостове, за зелена енергия и подобряване на водоразпределителната система в страната. Това е втората инициатива за мащабни разходи на държавния глава, след като по-рано през март бе приет нов пакет икономически стимули за 1,9 трлн. долара.
Програмата на президента, представена в сряда, включва приблизително 2 трлн. долара разходи в рамките на осем години и увеличение на корпоративния данък до 28%, за да може тя да бъде финансирана.
Според някои на Wall Street обаче повишаването на данъците може да се окаже заплаха за възстановяването на печалбите на компаниите и цените на акциите.
„Смятам, че пазарът е взел предвид добрите новини за инфраструктурата… Не смятам, че пазарът задължително е включил цената на лошите, които са как ще платим за всичко това“, коментира стратегът на Bank of America Савита Субраманиан.
Акциите на Microsoft поскъпнаха с 1,7%, след като стана ясно, че софтуерният гигант ще достави за американската армия над 120 хил. устройства, базирани на очилата HoloLens. Договорът ще е на стойност 21,9 млрд. долара в рамките на 10 години.
В същото време по-рано през деня стана ясно, че двама от лидерите на пазара на чипове Micron Technology Inc. и Western Digital Corp. проучват поотделно потенциална сделка за Kioxia Holdings Corp., която би могла да оцени японската компания на около 30 млрд. долара.
Сделка за Kioxia, контролирана от частната компания Bain Capital, не е гарантирана и не е ясно как може да бъде структурирана. Ако се осъществи, тя може да бъде финализирана по-късно тази пролет, пише Wall Street Journal, цитирайки свои източници.
Водещите индекси на Wall Street записаха ръстове за март. S&P 500 напредна с 4,2% за месеца, а Nasdaq Composite - с 0,4%. От своя страна Dow прибави над 6%.
При американските държавни ценни книжа доходността се понижава. При 10-годишните облигации тя достига 1,695%, а по 30-годишните е 2,369%.
Доларовият индекс също се понижава до 93,01 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола расте осезаемо с по 2% и за двата водещи сорта. Международният бенчмарк Брент поскъпва с 2,1% до 64,07 долара за барел, а американският сорт WTI прибавя 2,6% до 60,71 долара за барел.
*Информацията е актуална към 16:45 ч.