Администрацията на американския президент Джо Байдън си постави цел да намали разходите за соларна енергия с 60% до края на десетилетието. По този начин ще бъде изпълнена голямата задача за декарбонизацията на енергийния сектор до 2035 година, пише Ройтерс.
За да бъде изпълнена тази амбициозна цел за енергийния сектор, зелените мощности трябва да бъдат инсталирани пет пъти по-бързо, отколкото днес, изчисляват от енергийното министерство.
Щатските институции са похарчили 128 млн. долара за нови технологии, включително и за соларни клетки от перовскит, които изглеждат обещаваща евтина алтернатива на силициевите, доминиращи днес на пазара. Фондовете подкрепят и проучвания върху използването на кадмиев телурид и като цяло нови технологии за соларни панели.
Правят се анализи и за удължаване на срока на експлоатация на съществуващите фотоволтаични централи, основно чрез подмяна на компоненти, като кабели и т.н.
С тези усилия ще има повече чиста енергия, растящ брой работни места в страната и ще се стигне по-бързо до целите, заявени от Джо Байдън, смята енергийният министър на САЩ Дженифър Гранхолм.
Разходите за изграждане на фотоволтаични централа намаляха с 80% през последните години. Така те стават все по-конкурентни на конвенционалните централи, използващи въглища и природен газ, посочва още Ройтерс.
Според последните данни на властите в САЩ в момента основен източник на енергия в страната е Слънцето.
преди 3 години Колко па да лъжат, селски. Тава е така от както тая планета се е създала преди 4млрд години! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "Според последните данни на властите в САЩ в момента основен източник на енергия в страната е Слънцето."По голяма лъжа не можаха ли да измислят краварите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години като ефективност , тандемна клетка силиции/перовскид е почти двойна (теоретично тройна), могат да работят и с разсеяна светлина , поглъщат по-широк спектър от слънчевата радиация освен по-голямото количество , в леенето на кристалната структура участват по-малко токсични метали - т.е. подлежът на по-безопасно рециклиране/депониране ... не случайно всички топ лаборатории по света работещи по темата изучават свойствата и се инвестират сериозни суми в това ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Е то колко по евтина алтернатива може да са клетките от перовскид.Те силициевите вече са около 60 цента на ват, в момента по -голямата част от разходите за изграждане на соларна централа не са разходите за панелите, а разходите за труд, за металните конструкции и за инфраструктурата за присъединяване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар