IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Фед се страхува, че икономическият бум в САЩ няма да е траен?

Фискалните стимули са „еднократен прилив“, а рискът от нова вълна на пандемията е голям, казват експерти

16:10 | 19.03.21 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Al Drago/Bloomberg</em></p>

Снимка: Al Drago/Bloomberg

В продължение на месеци Джером Пауъл и Федералният резерв предлагаха предпазлива, слаба оценка на способността на американската икономика да се възстанови от пандемията. Наскоро обаче централната банка на САЩ прие много по-розова перспектива и прогнозира изблик на икономическа активност тази година.

Оптимизмът на Фед, задвижван от ускоряващото се разпространение на ваксините срещу новия коронавирус, и фискалните стимули на президента Джо Байдън за 1,9 трлн. долара пораждат надежди, че САЩ могат бързо да се възстановят от въздействието на коронавирусната криза и да пристъпят към нова ера на икономическа динамика.

Ревизираната нагоре прогноза на Фед предвижда брутният вътрешен продукт да се увеличи с 6,5% тази година - най-бързият темп от 1984 г., когато Роналд Рейгън беше президент. Безработицата се очаква да спадне до 4,5% до края на годината, както и инфлацията да се ускори над 2,2%.

При целия ентусиазъм за рязко икономическо ускорение, особено в сектори като пътувания и хотелиерство и отдих, Фед е далеч по-малко сигурен в дълготрайността на бума в следващите години. Това обяснява защо висшите служители на американската централна банка са толкова неохотни дори да намекват за премахване на паричната подкрепа за възстановяването.

Американските централни банкери все още са загрижени от потенциален рецидив в борбата срещу коронавируса, притесняват се от избледняване на фискалната подкрепа през следващата година и се опасяват, че пазарът на труда ще продължи да буксува. „Няма индикации, че ще видим устойчива, растяща икономика“, коментира Уенди Еделбърг, директор на проекта „Хамилтън“ и старши сътрудник в института Брукингс.

Фед прогнозира, че растежът ще се забави значително след тази година - до 3,3% през 2022 г. и 2,2% през 2023 г. Въпреки опасенията за скок на инфлацията сред някои икономисти, централната банка на САЩ не очаква нищо подобно. Дори при близки до нулата лихвени проценти основната инфлация се очаква да достигне 2% през следващата година и 2,1% през 2023 г., според прогнозата на институцията.

„Инфлацията на фона на отварянето на икономиката едва ли ще се задържи. Цените на самолетните билети ще растат, но няма да растат година след година. Това е преходно нещо“, казва Лора Роснър-Уорбъртън, старши икономист в MacroPolicy Perspectives.

Тя допълва, че фискалните стимули са „еднократен прилив“, че пакетът действително е голям, но след това всички ще се върнат обратно към фундамента.

Макар и много голяма по исторически стандарти, прогнозата за растеж от 6,5% трябва да се постави в контекста на свиването от 3,5% през миналата година. Все пак тя е значителна. През юни 2020 г., когато служителите на Фед прогнозираха по-дълбоко свиване на икономиката от 6,5% за същата година, се очакваше и по-малък отскок през 2021 г. – 5%.

Джером Пауъл е категоричен, че тази година ще има краткотраен бум. „С отварянето на икономиката ще започне да се харчи повече“, прогнозира той.

Пауъл не възприема това като фундаментална промяна, като казва, че „известно социално дистанциране“ може да се задържи и нивата на заетост преди пандемията да са трудни за възстановяване. „Просто много хора трябва да се върнат на работа и това няма да се случи за една нощ, ще отнеме известно време, без значение колко добре се представя икономиката“, допълва той.

Рискът от нова вълна на пандемията все още тревожи Пауъл. „Очевидно вървим по добър път с намаляването на случаите..., но не сме приключили и не бих искал да спрем да тупкаме топката“, коментира още той.

В краткосрочен план икономиката със сигурност ще тръгне нагоре. Роснър-Уорбъртън от MacroPolicy посочва подобряването на условията извън потребителските разходи, задвижвани от стимулите. Тя подчертава и че пазарът на жилища постига рекорд след рекорд, както и бързото възстановяване на производството.

Джоузеф Ганън от Института „Питърсън“ казва, че дори и при сериозните подобрения на икономическите прогнози Фед все още е предпазлив и има риск. „Мисля, че ще преминем към икономика с по-висок натиск. Ако тази пандемия се проточи и не успеем да отворим отново икономиката, може да получим по-лош резултат, отколкото Фед прогнозира“, коментира Ганън.

„От друга страна, ако ваксините наистина работят, мисля, че бихме могли да постигнем по-добър резултат, отколкото Фед прогнозира“, заключава той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:25 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 3
Grosss
преди 3 години
Фед не вдигна лихвите ,но другите започнаха да ги вдигат .Първи бяха Турцияслед тях Бразилия ,но и други ще ги последват,така че ФЕД ще бъде принуденоще тази година да ги вдигне а не през 2023г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още