Новото поколение „усъвършенствани“ ядрени реактори, за които Вашингтон смята, че могат да помогнат в борбата с изменението на климата, крият по-големи рискове от пролиферация (употреба на ядрената енергия за създаване на оръжие – бел. ред.), отколкото конвенционалните ядрени съоръжения, предупреждава група от експерти, цитирани от Ройтерс.
Президентът на САЩ Джо Байдън определи овладяването на климатичните промени като приоритет и подкрепи научноизследователската и развойна дейност относно усъвършенстваните ядрени технологии.
Реакторите са популярни и сред много републиканци. Миналият октомври, малко преди президентските избори в страната, американското министерство на енергетиката отпусна по 80 млн. долара на компаниите TerraPower LLC и X-energy за изграждане на реактори, които трябва да бъдат въведени в експлоатация след седем години.
Въпросните реактори обикновено са много по-малки от конвенционалните и се охлаждат с вещества като разтопена сол, вместо с вода. Привържениците на идеята смятат, че усъвършенстваните реактори са по-безопасни и някои от тях дори могат да използват ядрени отпадъци като гориво.
„Технологиите със сигурност се различават от настоящите реактори, но съвсем не е ясно дали са по-добри“, коментира Едвин Лайман, директор по безопасност на ядрената енергетика в Съюза на загрижените учени. „В много случаи те са по-лоши по отношение на ... безопасността и потенциала за тежки аварии и евентуално разпространение на ядрено оръжие“.
ядрен
Пример за модел на усъвършенстван ядрен реактор. Снимка: Terrestrial Energ
Ядрените реактори генерират на практика енергия без емисии, което означава, че конвенционалните реактори могат да играят полезна роля в усилията на САЩ за декарбонизация на икономиката до 2050 г., цел на администрацията на Байдън. Но няколко от 94-те конвенционални ядрени централи в САЩ спират работа поради високите разходи за безопасност и конкуренцията в лицето на природния газ, вятърната и слънчевата енергия.
Това помогна да се стимулира финансирането на изследвания на реактори от ново поколение.
Но горивото за много от тези реактори ще трябва да бъде обогатени до много по-висока степен в сравнение с горивото за конвенционалните реактори, което означава, че веригата на доставка на гориво може да бъде привлекателна цел за страни, които искат да създадат ядрено оръжие, предупреждават учените.
Също така ядрените отпадъци от днешните реактори ще трябва да бъдат преработени, за да се получи гориво. Тази техника не се практикува в САЩ от десетилетия заради страховете от пролиферация и разходите.
Други усъвършенствани реактори отделят големи количества радиоактивни газове, което представлява потенциално проблематичен поток от отпадъци.
Лайман твърди, че средствата за развитието на новите реактори биха били по-добре изразходвани за укрепване на конвенционалните ядрени централи от евентуални земетресения и климатични промени, като наводнения например.
Докладът препоръчва на Министерството на енергетиката да прекрати програмата си за демонстрация на усъвършенствани реактори, докато Комисията за ядрено регулиране (NRC) не изпробва прототипи, преди реакторите да могат да бъдат лицензирани за търговска употреба.
преди 3 години Ето един разумен коментар. В ядрената енергетика е така направи прототип да поработи 2-3 години и тогава може да разговаряме. А в момента компания има разработен на хартия модел и вече склюваме договор да ни прави блок в Козлодуй. отговор Сигнализирай за неуместен коментар