Водещите американски борсови индекси отново започват сесията разнопосочно на фона на по-добрите от очакваното данни за работните места в САЩ, които дават надежда за по-бързо възстановяване на икономиката, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредва с над 130 пункта (0,4%), а широкият измерител S&P 500 прибавя 0,3%.
Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite обаче е на червена територия със спад от 0,1%.
Акциите от секторите, които ще спечелят от бързото икономическо възстановяване – като енергийния, банковия и на търговията на дребно, записват ръстове след данните от доклада за работните места.
По-рано днес стана ясно, че работните места в САЩ са се увеличили повече от очакваното през февруари на фона на спад на случаите на COVID-19, ускоряването на ваксинациите и допълнителните средства за облекчаване на пандемията, отпуснати от правителството. Новите данни подкрепят възстановяването на пазара на труда и дават сигнал, че ръстовете трябва да продължат и през следващите месеци.
През миналия месец работните места извън селскостопанският сектор са се увеличили с 379 хил. след повишението със 166 хил. през януари, съобщиха от Министерството на труда. През декември заетостта записа първи спад от осем месеца. Икономистите, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха, че работните места през февруари ще се увеличат със 182 хиляди.
Междувременно доходността по американските държавни ценни книжа продължава да расте. Тази по 10-годишните облигации мина прага от 1,6%, но после падна до 1,594%. Доходността по 30-годишните облигации достига 2,314%.
Днешната търговия е факт след разпродажби в четвъртък заради коментари на управителя на Федералния резерв Джером Пауъл за растящата доходност по държавните ценни книжа. Гуверньорът посочи, че скорошното увеличение е привлякло вниманието му, но той не сигнализира как централната банка ще реагира. Някои инвеститори очакваха Пауъл да даде знак за готовността на Фед да коригира програмата си за покупки.
Отварянето на икономиката може да „създаде известен тласък нагоре върху цените“, каза Пауъл по време на уебинар на Wall Street Journal.
„Наблюдаваме широк спектър от финансови условия и смятаме, че сме далеч от целите си“, каза той, добавяйки: „Бих бил обезпокоен от липсата на ред на пазарите или от постоянно затягане на финансовите условия, което застрашава постигането на целите ни“.
Технологичните акции отново поведоха спадовете на пазара в четвъртък, особено тези с висока оценка и малка или никаква печалба. Nasdaq изтри над 2%, с което понижението за седмицата достига 3,6%. Бенчмаркът е на загуба за годината и вече е в територията на корекцията, т.е. с 10% под последния си връх на дневна база.
S&P 500 и Dow изтриха по над 1%, енергийният сектор обаче напредна с 2,5% благодарение на силното поскъпване на петрола.
В началото на редовната петъчна търговия цените на петрола продължават стремглавото си движение нагоре. И двата водещи сорта поскъпват с по над 3%, като фючърсите върху международния сорт Брент струват 68,95 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI – 65,81 долара за барел.
Златото от своя страна поевтинява с 0,3% до 1695,6 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 16:50 ч.