Covid кризата вече придобива реално икономическо изражение в Латинска Америка като най-дълбоката на континента, откакто тези държави са създадени след края на колониалното управление през 18 век. Това каза д-р Анета де ла Мар Икономова, преподавател в Университет Екстернадо де Колумбия, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
Гостът коментира, че на фона на ръста на производството и на БВП в Колумбия, гръбнакът на икономиката - неформалните сектори като туризъм и хотелиерство, са обект на масов фалит.
По неофициални данни към този момент над 100 млн. души в Латинска Америка са изпаднали в бедност. Банковата система в Колумбия е стабилна, но в града изоставени ресторанти, офиси и дори и квартали са вече често срещана гледка, каза д-р Анета де ла Мар Икономова.
Според нея това се дължи на липсата на държавни помощи към малкия и среден бизнес в южноамериканската страна. "Противопандемичните мерки бяха разхлабени, от една страна, поради първата доставка на ваксини в сряда, но и от друга - поради нарастващото обществено напрежение, което ескалира до сблъсъци с местната администрация", разказа тя.
Д-р Анета де ла Мар Икономова прогнозира, че на фона на най-тежката криза, която Латинска Америка някога е претърпявала, националните правителства ще започнат все повече да разхлабват ограничанията в страните си с цел размразяване на замръзналите им икономики.
"Предстоят избори през април, чийто резултат ще предначертае бъдещето развитие на нашия регион, като властта е много по-вероятно да се смени и това да бъде съпроводено с известна доза стабилност", прогнозира гостът.
Още от разговора вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.