Водещите американски индекси започват борсовата сесия в четвъртък с понижения, тъй като инвеститорите са обезкуражени от по-лошите от очакваното данни за молбите за обезщетения при безработица в САЩ и мрачната прогноза на Walmart.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с почти 200 пункта (0,6%). На свой ред широкият измерител S&P 500 изтрива 0,7%, а технологичният Nasdaq Composite - 0,9%, тъй като инвеститорите продължават да напускат технологичния сектор.
Подадените за първи път обезщетения за безработица са били 861 хил. през изминалата седмица – най-много от месец, показват данни на американското министерство на труда. Цифрите са и над оценката на Dow Jones за 773 хил.
В същото време акциите на един от най-големите работодатели в САЩ – веригата Walmart, поевтиняват с близо 6,2%, след като компанията представи по-лоши от очакваното данни за четвъртото си тримесечие. Също така търговецът на дребно очаква и забавяне на продажбите през идната година.
Акциите на Apple също поевтиняват с 1,3%. От началото на седмицата спадът в стойността им е 4,6%, докато инвеститорите прибират печалбата си от технологичния сектор, който бе начело на последната порция ръстове на Wall Street. Книжата на Tesla пък губят 1,4% от стойността си, а за седмицата спадът е от 3,3%.
Корпоративна Америка изпраща един силен сезон на отчетите на фона на очакванията за нов кръг стимули от Вашингтон.
Също така по-късно днес се очаква и изслушването пред Комисията за финансови услуги в Камарата на представителите на ръководителите на Melvin Capital и Robinhood, както и на потребителя на Reddit Кийт Джил във връзка със сагата GameStop
Инвеститорите също така продължават да слеят отблизо и движенията на цените извън търговията с акции. Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа продължава да е близо до едногодишния си връх, а цените на петрола и газа вървят нагоре заради необичайно студеното време в САЩ.
Доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации расте отново в четвъртък и достигна съответно 1,312% и 2,097%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница конкурентни валути, пък се понижава до 90,72 пункта.
На стоковите пазари цената на американския лек суров петрол WTI се увеличава с 0,3% до 61,35 долара за барел. Фючърсите върху международния сорт Брент обаче поевтиняват минимално до 64,33 долара за барел.
Златото на свой ред също поскъпва с 0,3% до 1778,3 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 16:50 ч.