Американският президент Джо Байдън e провел първия си телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин, след като официално встъпи в длъжност на 20 януари. Сред засегнатите теми са били както въпросите около отравянето на опозиционния лидер Алексей Навални, така и хакерската атака срещу компютърни системи в САЩ, свързана с Москва.
От Кремъл потвърдиха, че разговорът се е провел във вторник, описвайки го като „делови и честен“. Двамата лидери също така са разговаряли и за готовността на страните им да продължат договора за ядрено разоръжаване „Нов старт“ за още пет години, се казва в позицията на Белия дом, цитирана от Bloomberg.
Обаждането се е състояло, преди Байдън да разговаря с лидерите на съюзнически страни, което подчертава важността на поддържаната връзка с Русия. Въпреки че предишната администрация наложи редица санкции срещу Русия, самият Доналд Тръмп рядко критикуваше своя колега Путин и подкрепи твърденията му, че Русия не се е намесвала в президентските избори от 2016 г., помагайки му да стане президент.
Темата за Украйна също е била сред засегнатите по време на първия официален разговор между двамата държавни лидери. „Президентът Байдън потвърди твърдата подкрепа на Съединените щати за независимостта на Украйна“, се казва в позицията на Белия дом.
„Той също така повдигна и други тревожни въпроси, включително хакерската атака на SolarWinds, съобщенията, че Русия дава награди за (залавянето на – бел. ред.) американски войници в Афганистан, намесата в американските избори през 2020 г. и отравянето“ на Навални, посочват още от президентството.
В опит да потвърди ангажимента на САЩ към съюзниците в НАТО във вторник Байдън е провел и разговор и с генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг. Двамата са обсъдили „справянето с една по-напориста Русия“, посочват от НАТО в изявление.
„Президентът благодари на генералния секретар за неговото непоклатимо ръководство на Алианса и предаде своето намерение да се консултира и работи със съюзниците по пълния набор споделени тревоги за сигурността, включително Афганистан, Ирак и Русия“, се казва в позиция на Белия дом, цитирана от Ройтерс.
Днешният разговор на Байдън с Путин и Столтенберг става факт ден след като той разговаря и с германския канцлер Ангела Меркел.
преди 3 години Договорът е безсмислен, след като не касае Китай и Индия. Според мен той е PR събитие. Разговорите за него са само повод да се засегне главната тема - какво правим с блогера? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Рябков заявил, что РФ и США договорили продлить ДСНВ-3 на условиях МосквыПо словам замглавы МИД РФ, Договор продлен на пять лет без предварительных условий. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Тръмп рядко критикуваше Русия но налагаше санкции и укрепваше НАТО. Както и се очакваше демократите и Байдан веднага взеха да сключват сделки с Русия. Да видим дали Путин ще се продаде на американците или ще остане верен на Меркел. отговор Сигнализирай за неуместен коментар