Пекин наложи санкции на представители на администрацията на бившия президент Доналд Тръмп, включително на държавния секретар Майк Помпео, заради обвинения в „сериозно нарушаване“ на суверенитета на страната, съобщава FT.
Пекин обяви мярката само ден, след като администрацията на Тръмп обяви, че репресиите и задържането на над 1 млн. уйгурски мюсюлмани в северозападния регион Синдзян е геноцид, допълва изданието.
„През последните няколко години някои антикитайски политици в САЩ предприеха серия от ненормални ходове, които значително се намесват в китайските вътрешни работи“, посочва се в позицията на китайското външно министерство.
Включените в списъка и техните семейства няма да могат да пътуват до континентален Китай, Хонконг и Макао, а свързани с тях компании няма да могат да осъществяват бизнес със страната.
Китайското посолство във Вашингтон не е отговорило на исканията на FT за разяснения по списъка, тъй като от външното министерство разкриват само 10 от имената на засегнатите от санкциите.
Решението за санкциите е поредният етап от влошаването на взаимоотношенията между Пекин и Вашингтон. Това е разчистване на сметки, но е и предупредителен сигнал, коментира У Синбо, декан на Института за международни науки в Университета във Фудан и правителствен съветник.
Новият американски президент Джо Байдън даде да се разбере, че ще е твърд спрямо Китай. FT припомня, че преди година Байдън определи китайския президент Си Дзинпин като „разбойник“. Наскоро той назначи и Кърт Кембъл, известен експерт по Азия, за водещ съветник за региона, което допълнително намеква какъв ще е фокусът на администрацията.
Антъни Блинкен, номинираният за държавен секретар, коментира тази седмица, че не е съгласен с това как Тръмп е прилагал политиките спрямо Китай, но че мисли, че бившият президент е бил прав, като е възприел по-твърд подход.
Аврил Хейнс, която ще бъде директор на националното разузнаване на Байдън, казва, че подкрепя подходът към Пекин. „Подходът ни трябва да се променя и да отговаря на реалността и на напористия и агресивен Китай, който виждаме днес“, допълва тя.
Хуа Чунюн, говорител на китайското външно министерство, коментира, че Пекин се надява новата администрация в САЩ да разглежда отношенията с Китай рационално.
Много малко обаче са анализаторите и експертите, които очакват Байдън да е също толкова антагонистичен спрямо Китай, колкото беше Тръмп.
Бони Глейзър, експерт по Китай в Центъра за стратегически и международни науки, коментира, че Пекин за първи път налага такива санкции срещу американски официални лица. Според нея не е ясно колко строго Пекин ще поддържа мерките.
Според нея това решение ще направи по-труден живота на засегнатите, защото те няма да могат да заемат доста позиции след края на службата им в президентската администрация. Бордове на компании и други групи няма да искат да ги назначат, за да избегнат негативни последствия за бизнеса им.