IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Щатските индекси завършиха без единна посока в очакване на вота в долната камара

Intel се оказа най-добре представящият се компонент на Dow, след като акциите ѝ поскъпнаха със 7,6%

23:26 | 13.01.21 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Голяма част от основните индекси на Нюйоркската фондова борса завършиха на зелена територия, докато инвеститорите са насочили своето внимание към историческия вот в рамките на Камарата на представителите на САЩ, долната камара на Конгреса, относно процедурата по импийчмънт срещу президента Доналд Тръмп, съобщава CNBC.

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 0,03%, завършвайки на ниво от 31 060,47 пункта.

Широкият показател S&P 500 напредна с 0,23 на сто до 3809,84 пункта.

Технологичният измерител Nasdaq Composite отчете ръст от 56,52 пункта, или 0,43%, до равнище от 13 128,95 пункта.

Intel се оказа най-добре представящият се компонент на Dow, след като акциите ѝ поскъпнаха със 7,6% на фона на новината за главния изпълнителен директор на технологичния концерн Боб Слоун, който се оттегля от поста си.

Книжата на Microsoft, Apple, Alphabet, Netflix, Facebook и Amazon поскъпнаха съответно с 0,69 на сто, 1,7%, 0,66%, 2,98 на сто, 0,17% и 1,6 на сто. Цената на акциите на Visa и MasterCard се повиши съответно с 0,28% и 1.08 на сто. Книжата на JPMorgan Chase поскъпнаха с 0,14 на сто, докато тези на Bank of America и Wells Fargo поевтиняха съответно с 0,39% и 0,12 на сто.

Стойността на акциите на Johnson & Johnson, Merck и Pfizer се понижи съответно с 0,11%, 0,87 на сто и 0,98%.

щатски щатски

В Камарата на представителите на американския Конгрес няколко часа продължават дебатите по предложението за импийчмънт на президента Доналд Тръмп.

От името на демократите говорителят на мнозинството в Камарата Нанси Пелоси обяви Тръмп за заплаха за страната заради събитията от сряда, когато негови поддръжници превзеха за кратко сградата на Конгреса

„Изпитахме на гърба си метеж, който накърни светостта на нашия Капитол и се опита да измени волята на американския народ. Знаем, че президентът на Съединените щати предизвика този метеж, този въоръжен бунт срещу нашата страна. Той трябва да си иде. Той е недвусмислена и непосредствена заплаха за страната, която всички обичаме“, каза Пелоси. 

Очаква се повечето републиканци да гласуват против импийчмънт на президента.

Икономистите обърнаха внимание и на икономическите данни, свързани със САЩ. Бюджетният дефицит на страната е скочил до рекордно ниво в периода октомври-декември, според данни на министерството на финансите на САЩ.

Дефицитът е нараснал с 61% в сравнение със същия период на миналата година и е достигнал 573 млрд. долара. Това е невиждана стойност за тримесечие. Приходите са се запазили идентични и са 803 млрд. долара, но разходите са нараснали с 18% - на близо 1,4 млрд. долара, което е също нов рекорд.

В същото време потребителските цени в САЩ се увеличиха през декември, като домакинствата са плащали повече за бензин, въпреки че основната инфлация остана слаба на фона на продължаващите усилия за справяне с пандемията от коронавирус, която засегна пазара на труда и индустрията на услуги.

Индексът на потребителските цени се е увеличил с 0,4% през миналия месец, след като е нараснал с 0,2% през ноември.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи съответно до 1,095% и 1,827 на сто.

Доларовият индекс записа ръст от 0,27% до 90,33 пункта.

На петролните пазари цената на бенчмарка Брент се понижи с 53 цента до 56,05 долара за барел, докато фючърсите върху американския West Texas Intermediate поевтиняха с 0,6 на сто до 52,91 долара за барел.

Цената на златото се увеличи с 0,6 на сто до 1854,90 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още