Водещите американски индекси завършиха борсовата сесия в петък с нови рекордни ръстове на фона на продължаващите надежди за още стимули в САЩ и разочароващи данни за пазара на труда.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибави 0,2% до 31 097,97 пункта. От своя страна широкият измерител S&P 500 напредна с 0,6% до 3824,68 пункта. Най-голям бе ръстът при технологичния бенчмарк Nasdaq Composite, който се увеличи с над процент до 13 201,97 пункта. За Dow и S&P 500 това е четвърти пореден ден на повишения.
Акциите на Coca-Cola поскъпнаха с 2,2% и поведоха Dow. Секторите на потребителските стоки и недвижимото имущество се повишиха с по над 1%, давайки тласък на S&P 500. Nasdaq пък получи подкрепа от книжата на Tesla, които поскъпнаха със 7,8%, увеличавайки още повече състоянието на изпълнителния директор Илон Мъск, който от вчера вече е най-богатият човек в света.
За седмицата Dow и S&P 500 прибавят по над процент, а Nasdaq напредва с 2,4%. Доброто представяне е факт въпреки сътресенията във Вашингтон, където в сряда тълпа поддръжници на президента Доналд Тръмп нахлуха в сградата на Конгреса в опит да осуетят потвърждението на избора на Джо Байдън за следващ президент.
Акциите започнаха седмицата с понижения в понеделник, но пазарът бързо успя да ги компенсира по-нататък на фона на продължаващите очаквания за нова финансова помощ от правителството, след като демократите си осигуриха контрол и върху Сената след втория тур на изборите за сенатори в Джорджия.
Ръстовете в петък бяха коригирани до известна степен от данните за работните места в САЩ. Американската икономика е загубила 140 000 места през декември, показаха днес данни на министерството на труда. Очакванията на икономисти, допитани от Dow Jones, бяха за ръст от 50 000 работни места.
Слабите данни за работните места обаче разпалиха още повече очакванията за нова фискална помощ. Байдън вече призова за увеличаване на подкрепата, включително за директна помощ от 2000 долара.
„Екипът на Байдън така или иначе щеше да настоява за увеличение на фискалните стимули и докладът за декември им осигури дори още повече амуниции“, коментира Адам Крисафули, основател на Vital Knowledge.
Неочакваният спад в работните места съвпада с връщането на по-строгите ограничителни мерки за борба с коронавируса на някои места в САЩ заради новия пик на заболели. Над 21,5 млн. случая на болестта са потвърдени от началото на пандемията в страната, показват данни на университета „Джонс Хопкинс“.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните облигации проби и прага от над 1,1%, достигайки 1,115%. При 30-годишните облигации доходността нарасна до 1,87%.
Доларовият индекс също се повиши с 0,2% до 90,05 пункта
Доста по-динамична е ситуацията на стоковите пазари в петък. Цената на петрола нараства осезаемо с по над 3% и за двата водещи сорта. Международният бенчмарк Брент прибавя 3,3% към стойността до 56,19 долара за барел, а американският лек суров петрол поскъпва с 3,5% до 52,59 долара за барел.
Златото обаче поевтинява по-значително с 3,4% до 1847,6 долара за тройунция.