IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Експерти призовават Джо Байдън да не се отказва от природния газ

Суровината може да бъде важен фактор в управлението на енергийната система, но след стъпки за "позеленяване"

09:14 | 17.12.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Джо Байдън,&nbsp;Снимка: Sarah Silbiger, Bloomberg</em></p>

Джо Байдън, Снимка: Sarah Silbiger, Bloomberg

САЩ трябва да включат природния газ като вариант за изпълнение на зелените цели. Препоръката е на лявоцентриския Институт за прогресивна политика, пише S&P Global. По този начин ще могат да бъдат постигнати нулевите въглеродни емисии от американската икономика, без цената да е прекалено висока, а системата - несигурна.

В доклад от института посочват, че САЩ трябва да инвестират в схеми за улавяне и съхранение на въглерод, както и да приемат амбициозни цели за намаляване на метановите емисии от жизнения цикъл на природния газ.

Природният газ може да играе незаменима роля при управлението на риска от поскъпване на електроенергията и несигурността на системата при навлизането на възобновяемите източници, посочват експертите на организацията.

Опасенията са, че сега цената на зелената енергия е ниска, но ще се повиши в дългосрочен план, когато делът на ВЕИ в мрежата стане 100%.

Според авторите на доклада това може да бъде избегнато, ако в страната продължат да използват природен газ, но с усилия за намаляване на емисиите метан от употребата му.

В своите предизборни участия новоизбраният президент Джо Байдън коментира, че с встъпването си в Белия дом ще предложи амбициозни планове за намаляване на емисиите въглероден диоксид. Той коментира още, че ще върне САЩ отново в Парижкото споразумение за климата.

Темата за природния газ се дискутира активно в последните дни в Европа. От ЕК вече дават заявки за спиране на финансирането на газови и петролни проекти. В края на миналата седмица от Европейския съвет обаче бяха склонни на компромис с исканията на страните от общността срещу намаляването на въглеродните емисии до 2030 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още