Водещите американски индекси започват сесията в петък със спадове, вървейки към първото си седмично понижение от три седмици насам на фона на несигурните перспективи за нови фискални стимули в САЩ, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписва 0,5% (138 пункта), а широкият измерител S&P 500 – 0,6%. С 0,7% се понижава технологичният бенчмарк Nasdaq Compositе.
За седмицата Dow и S&P 500 изостават със съответно 0,7% и 0,8%, а Nasdaq с 0,5%.
Във Вашингтон продължават преговорите за нов пакет икономически стимули, който да бъде приет преди края на 2020 г., но все още остават спорни въпроси, като тези за федералните и местни стимули, помощта за безработица и др.
От кабинета на лидера на републиканците в Сената Мич Маконъл са предупредили, че партията вероятно няма да подкрепи двупартийното предложение за нов пакет от 908 млрд. долара. Въпреки това по-рано в четвъртък председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси заяви, че междупартийните преговори водят до „голям напредък“.
Камарата вече прие едноседмично удължаване на федералните разходи, с което да се избегне блокиране на администрацията до 18 декември, за да може да има повече време за преговори.
Без нови стимули милиони американци може да се окажат без помощите си за безработица от новата година. Междувременно молбите за обезщетение при безработица отбелязват ръст миналата седмица до 853 000 – най-високият общ брой от 19 септември насам.
Настроенията на пазарите са помрачени и въпреки препоръката на съвет външни експерти на Службата по храните и лекарствата за извънредната употреба на ваксината срещу коронавирус на Pfizer и BioNTech. Това е последната стъпка, преди да бъде дадено окончателното одобрение за дистрибуцията на медикамента в страната.
Обратно на днешната тенденция на пазара са акциите на Disney, които поскъпват с близо 9,8%, след като компанията обяви, че нейната стрийминг услуга Disney+ има 86,8 млн. потребители и очаква те да станат между 230 и 260 млн. до 2024 г.
При американските държавни ценни книжа доходността върху 10-годишните и 30-годишните облигации се свива до съответно 0,883% и 1,609%
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, расте до 91 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола поевтинява след силното поскъпване от предходната сесия в САЩ. Цената на международния бенчмарк Брент се свива с 0,3% до 50,08 долара за барел, а тази на американския лек суров петрол с 0,1% до 46,73 долара за барел.
Златото обаче поскъпва с 0,3% до 1842,1 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 16:50 ч.