Ниските цени на петрола карат повечето компании в сферата - добивните, транспортиращите, рафинериите и търгуващите с петрол и газ, да задържат инвестициите, пише в анализ The Wall Street Journal. Разрешителните за нови тръбопроводи намаляват и като цяло пандемията се оказа като скок върху спирачките за петролната индустрия.
Изчисленията на Американския институт за петрола (API) показват, че капиталовите разходи са по-ниски, отколкото по време на кризата през 2009 година. И това се отнася до всички по веригата. Средно капиталовите разходи в индустрията намаляват с 30 на сто на годишна база през третото тримесечие.
Но това забавяне може да се окаже добре дошло за операторите на тръбопроводи в Тексас и Ню Мексико - сърцето на добивната петролна индустрия в САЩ. В момента там има по-голям капацитет за пренос по тръбопроводите, отколкото е добивът. Призивите от индустрията са за допълнително забавяне на издаването на нови разрешителни за строеж.
Спирането на работата на тръбопроводи води до допълнителни разходи за производителите.
Например операторът на един от петролопроводите в Северна Дакота почти сигурно ще прекрати дейността си през 2021 година заради намалените обеми. Това означава, че добиваната суровина в региона ще се транспортира с жп транспорт, което добавя между 5 и 10 долара на барел за транспортни разходи.
В същото време обаче бързото възстановяване на цената на суровините ще доведе и до бързо възобновяване на дейностите по разработка на нови полета и добив. Но изграждането на транспортираща инфраструктура въобще не е толкова лесно и бързо, предупреждават анализаторите.