Широкият измерител S&P 500 отбеляза лек ръст в сряда, успявайки да се пребори за поредно рекордно представяне на фона на поредното развитие в преговорите за нов пакет икономически стимули в САЩ, съобщава CNBC.
Показателят записа повишение от 0,2% до 3669,01 пункта. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average също напредна с 0,2% до 29 883,79 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite на свой ред се сви минимално с 0,05% до 12 349,37пункта.
Най-добре представящите се сектори в S&P 500 бяха тези на енергетиката и финансите с ръст от съответно 3,2% и 1,1%. В рамките на Dow увеличенията поведе Boeing с 5,1%, чието представяне обаче бе леко засенчено от поевтиняването на книжата на Salesforce с 8,9%, след като компанията потвърди, че придобива платформата за съобщения Slack за 27,7 млрд. долара.
В сряда лидерът на републиканците в Сената Мич Маконъл отхвърли двупартийното предложение за нов пакет икономически стимули за 908 млрд. долара. Новината за предложения пакет помогна за ръстовете на Wall Street във вторник, първият ден от декември. Представянето изкара S&P 500 и Nasdaq до нови рекордни върхове.
Председателят на камарата на представителите Нанси Пелоси и лидерът на демократите в Сената Чък Шумър заявиха в съвместно изявление в сряда, че двупартийното предложение от вторник трябва да служи като „основа за непосредствени двупартийни, двукамерни преговори“.
Пазарите изпратиха в понеделник един от най-добрите си месеци от близо 30 години насам. Dow нарасна с над 11% през ноември, отбелязвайки най-доброто си месечно представяне от януари 1987 г. S&P 500 и Nasdaq Composite отчетоха ръст от съответно 10,8% и 11,8%, което е най-силно увеличение от април насам.
Според публикуваната в сряда Бежова книга на Фед американското икономическо възстановяване остава умерено в голяма част от страната, но показва признаци на забавяне в някои области, където броят на коронавирусните случаи е особено висок. На повечето места в страната икономическият ръст се определя като „скромен или умерен“, посочва Фед в своя редовен доклад.
На този фон във вторник управителят на Федералния резерв Джером Пауъл нарече икономическата прогноза за САЩ „изключително несигурна“ по време на редовното си изслушване пред Конгреса
Във фокуса на трейдърите бяха и последните данни за пазара на труда в САЩ, където американските компании прибавят през ноември 307 000 нови работни места, значително по-малко от прогнозите и данните от предходния месец.
При американските държавни ценни книжа доходността върху 10-годишните и 30-годишните облигации нарасна до съответно 0,941% и 1,692%.
Доларовият индекс от своя страна продължава да се свива до 91,06 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола върви силно нагоре. Международният бенчмарк Брент поскъпна с 1,6% до 48,17 долара за барел, а американският сорт WTI прибави 1,4% към стойността си до 45,19 долара за барел.
Златото също поскъпва с 0,8% до 1833,5 долара за тройунция.