Ръководителите на Федералния резерв и Европейската централна банка (ЕЦБ) приветстваха окуражителните резултати при тестовете за потенциална ваксина срещу коронавируса, но подчертаха, че икономическите прогнози остават несигурни.
Управителят на Фед Джером Пауъл и на ЕЦБ Кристин Лагард заявиха, че на икономиката й предстоят трудни времена, въпреки че успехът на ваксината на Pfizer и BioNTech е причина за оптимизъм.
На американската икономика може да й предстоят някои доста трудни няколко месеца на фона на новия пик в болните от коронавирус.
„Виждаме, че икономиката продължава да се движи по стабилен път на възстановяване, но основният риск, който виждаме пред това, е – очевидно, бъдещото разпространение на болестта тук в САЩ“, заяви Пауъл по време на виртуална конференция, чийто домакин бе ЕЦБ. При сегашното разпространение на вируса следващите няколко месеца може да са пълни с предизвикателства, коментира още той, цитиран от Bloomberg.
Ръководството на американската централна банка не направи промени в паричната си политика по време на заседанието си миналата седмица – първото след изборите в САЩ в началото на месеца. Лихвените проценти остават близко до нулата, както и покупката на облигации на ниво от 120 млрд. долара месечно.
Но възможността за едно разединено управление на страната след вота, изпари очакванията за скорошно приемане на допълнителни фискални стимули. Това на свой ред може да принуди Фед да внесе промени в програмата си за изкупуване на облигации през идните месеци в опит да окаже допълнителна подкрепа на икономиката.
Следващата среща на ръководството на Фед е на 15-16 декември.
„Усещането ми е, че ще трябва да направим повече, както и Конгресът може да се наложи да направи повече, също и за фискалната политика“, посочи Пауъл.
Лагард, както и управителят на Английската централна банка Андрю Бейли също бяха предпазливи по отношение на новините за ваксината. По думите на Бейли съобщенията са „окуражаващи“. Той изрази надежда, че те ще намалят несигурността, но предупреди, че все още не е достигнат този момент.
От своя страна Лагард посочи, че отвъд „огромната река от несигурност виждаме вече другата страна“.
„Но не искам да бъда прибързана за тази ваксина, тъй като все още има несигурност“, каза тя, цитирана от Ройтерс.
Пауъл също заяви, че резултатите на ваксината са „добри и приветствани новини“, но все ще е „твърде рано да се оценят със сигурност последствията… в краткосрочен план“.
преди 4 години така, трябва да се чете САМО бгмама и шоуто на гала.. там е истината, а пророка е пред миялната машина, хахахаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Нямам как да вярваш на медицинските журнали като фазите на тестване са силно манипулирани. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години 60% от населението е резистентно към тоя вирус. Какви ваксини какви 5 лева. RNA да ти променят ДНК-то. Айде нема нужда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години тя тази на biontech е една от 6 или 7 , която е в последна фаза на изпитания . другите са разработки на големи и сериозни производители на ваксини , дето правят по милиард дози на година за най-различни неща . всеки си има собствена технология . никой няма да претупа протоколите и да си съсипе бизнеса щото некой политик му се иска да е първи , както зануленият с ветеринарния препарат - дето са го кръстили "спутник5" ... следи , чети , няма готова още , вървят изследвания , повече вярвай на медицинските журнали отколкото на популярните новинарски източници ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тези от ФЕД и ЕЦБ вирусолози ли станаха чак или са икономисти или са политици? И аз вече се обърквам от техните изявления... Няма значение - явно каквато и да е ситуацията едно е сигурно - тези от ФЕД и ЕЦБ няма да спрат никога с количествените улеснения т.е с девалвацията и не само това, но и скоростта на девалвация явно ще се вдигне сериозно и пак коронавирусът ще е виновен, кой друг... Аз предлагам доцент Атанас Мангъров председател на ЕЦБ, щом тези от ЕЦБ искат да му вземат работата той може да вземе тяхната в такъв случай... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Предпазлив съм и аз. Колко често ще слагаме ваксинка? Изглежда, че оптимистичния вариант е два пъти годишно? Какво ще стане, ако месинджър-РНА активираните клетки в някакъв момент бъдат атакувани от имунната система? Понеже цялата система е напълно нова и непредсказуема? Какви други изменения може да предизвика след време тази изцяло неизпробвана технология? Доматките в магазина миришат на риба, дотолкова некадърни и начинаещи сме в GMO, та дали е добра идея да си го тестваме върху себе си? отговор Сигнализирай за неуместен коментар