Американският индекс на сините чипове Dow Jones Industrial Average започва сесията във вторник със силен ръст, надграждайки увеличението от понеделник, като пазарът се насочва към акции, свързани с икономическото възстановяване, съобщава CNBC. Показателят напредва с 240 пункта (0,9%).
Въпреки това увеличението му е компенсирано от осезаем спад при технологичния бенчмарк Nasdaq Composite, който изтрива 1,2% на фона на поевтиняване на акциите в технологичния сектор.
Широкият измерител S&P 500 на свой ред остава без значителна промяна със спад от 0,1%.
Акциите на търговеца на дребно Аmazon отписват 2,7% от стойността си, след като еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер обвини компанията, че е наказвала независими доставчици, които използват онлайн пазара на Amazon. Книжата на Zoom се разделят със 7,8% от цената си, продължавайки спада от 17% от понеделник.
Компаниите, които ще спечелят от възстановяването на икономиката, записаха ръстове във вторник. Акциите на Chevron поскъпват с 2,5%, а тези на Boeing – със 7%.
Dow и S&P 500 достигнаха рекордни стойности по време на търговията в понеделник, но не успяха да ги запазят до края на сесията, тъй като помраченото настроение в технологичния сектор се отрази и на по-широкия пазар.
Ръстовете от понеделник бяха предизвикани от новината, че ваксината на американския фармацевтичен гигант Pfizer и германската биотехнологична компания BioNTech срещу коронавирус показва 90% ефективност след направени масови тестове.
„Силните резултати от ваксината на Pfizer бяха по-добри, отколкото повечето очакваха, и това означава, че може да се отворим по-скоро от очакваното“, посочва Раян Детрик, главен пазарен стратег на LPL Financial.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации намалява до съответно 0,956% и 1,742%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, също се понижава до 92,64 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола расте осезаемо. Американският сорт WTI поскъпва с 1,8% до 41,02 долара за барел. Международният бенчмарк Брент пък прибавя 1,7% към стойността си до 43,12 долара за барел.
Златото също поскъпва с 1,4% до 1879,6 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:05 ч.