"Невада ще бъде от изключително значение при гласуването. Причината да няма още финални резултати там е, че в щата е позволено да спрат вота и да продължат на следващия ден. На този етап Байдън води, но е напълно вероятно Тръмп да навакса", коментира той.
Според Господинов преднината на бившия вицепрезидент донякъде е обезпечена от коронакризата - "американската икономика се развиваше много добре, като например рекорно ниската безработица, но просто се случи нещо непридвидимо и фаталано, и това се оказа Covid-19. Вирусът и политиката на Тръмп в отговор на кризата намалиха шансовете му за преизбиране", посочи преподавателят по политически науки.
Господинов оцени предизборната кампания на Тръмп като хаотична и за пример посочи, че ключови фигури от администрацията му бяха освободени буквално в последния момент, което според него „му изигра лоша шега".
„Ако Байдън спечели изборите, то тогава външната политика на САЩ ще бъде активизирана и "е напълно вероятно Вашингтон да се върне не само към Парижкото споразумение, но и към други договори, които президентът Тръмп разтрогна", смята преподавателят по политически науки.
Той прогнозира, че ще бъдем свидетели на нова мащабна социална политика като тази при управлението на Рузвелт - социални проекти за подпомагане на заетостта, рестартиране на политиката към здравеопазването.
„Неминуемо ще се активизират и по либералните и социалистически настроени кръгове в Демократическата партия", очаква Христо Господинов.
Какъв ще е американският вот в годината на Covid-19? Какво е бъдещето на САЩ и света? Как оценява бизнесът бъдещия президент?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.