Американските борсови индекси стартираха търговията в САЩ със силни понижения, тъй като нарастващият брой на заразени с коронавирус разклати доверието на инвеститорите в глобалното икономическо възстановяване и ги насочва към безопасността на държавните ценни книжа и долара.
S&P 500 се понижи с 1,8%, което предполага, че широкият индекс ще отчете спад за трета поредна сесия. Бенчмаркът е спаднал с повече от 5% от рекордното ниво на затваряне в началото на септември. Dow загуби 570 пункта, докато Nasdaq Composite отстъпи 1,7%.
Разпродажбите са широкообхватни и изглежда благоприятстват най-сигурните активи, особено краткосрочните държавни облигации и американския долар. Заедно с акциите надолу поеха цените на петрола и валутите на развиващите се пазари, пише The Wall Street Journal. Дори златото, считано за убежище на бурните пазари, се обезценява с около 2 на сто.
Пазарите се движат надолу тази седмица поради редица несигурности. Влошаването на пандемията може да наложи по-строги ограничения както в САЩ, така и в Европа, като потенциално ще сложи край на крехкото икономическо възстановяване. Новите случаи в САЩ минаха 70 000 случая, тъй като щатите в цялата страна продължиха да отчитат високи нива на новозаразени.
„Преди месец широко разпространено мнение на пазара бе, че блокиранията ще бъдат ограничени и целенасочени и по този начин ще имат по-малко въздействие върху икономиката“, казва Хю Гимбър, пазарен стратег в J.P. Morgan Asset Management. „Но сега има много опасения, че ограниченията може да са по-широки и да имат много по-голямо въздействие”.
САЩ съобщават за повече от 73 200 нови случая във вторник, което е второто поредно дневно увеличение по данни, събрани от университета Джон Хопкинс.
Инвеститорите също остават предпазливи заради изборите в САЩ и въпроса дали забавянето при преброяването на бюлетините, изпратени по пощата, може да доведе до несигурност в дните след изборите на 3 ноември.
“Разликата между Байдън и Тръмп се свива напоследък. По-конкретно преднината на Байдън във важните за изборите щати не изглежда много по-различна от онази на Хилари Клинтън през 2016 г.”, казва пред Ройтерс Нобухико Курамочи, пазарен анализатор в Mizuho Securities.
“Хората още помнят какво се случи тогава и онези, които са заложили на победа на Демократическата партия, вероятно сега прибират част от печалбите си,” добавя той.
Индексът на волатилността нарасна до 33,35, което беше най-високото му ниво от близо два месеца.
Много инвеститори не се интересуват от резултата от изборите в САЩ, фондовите борси могат да живеят както с Джо Байдън, така и с Доналд Тръмп. Има обаче опасения за евентуален продължителен спор за изборния резултат. Властите в САЩ вече се подготвят за най-лошия сценарий: насилствени вълнения в и след изборния ден.
Фондовите пазари “вече са играли този мач” - това бяха изборите през 2000 г. По това време властите имаха нужда от около пет седмици след вота на 7 ноември, докато определят победителя.
Републиканецът Джордж Буш надделя над демократа Ал Гор след съдебни спорове и поредното преброяване на гласовете в щата Флорида. Но всичко се случи мирно.
Фондовите пазари реагираха на тази несигурност през 2000 г. по обичайния модел: След изборите без окончателен резултат до края на правния спор, водещият германски индекс Dax и американският Dow се сринаха с около 12%. Имайте едно наум - при мирен спор.
Точно 20 години по-късно инвеститорите искат да избегнат толкова високи спадове в курсовете и затова разпродават преди изборите. През 2000 г. нещата бяха различни. Инвеститорите очакваха с нетърпение изборите в САЩ и през двете седмици преди гласуването Dax и S&P 500 се повишиха с около седем процента.
Икономическият историк Бари Айхенгрийн измисли специална фраза за такова поведение: „Историята не се повтаря, но се римува“.
*Към 15,40