Основните щатски индекси започват новата седмица с понижение, докато инвеститорите продължават да се надяват на сделка за стимулиране на американската икономика, въпреки че растящият брой случаи на COVID-19 подкопава нагласите, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 31,94 пункта до ниво от 28 574,37 пункта. Широкият измерител S&P 500 отписва 0,15% от стойността си и достига ниво от 3479,07 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite е надолу с 0,28% до 11 639,22 пункта.
Канцеларията на председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси съобщи през уикенда, че дава на администрацията на Тръмп 48 часа, за да постигне сделка в подкрепа на икономиката преди изборите на 3 ноември. Пелоси и финансовият министър Стивън Манучин продължиха разговорите в събота и се съгласиха да говорят отново в понеделник.
Трайното възстановяване на икономиката на Китай също подкрепи нагласите в понеделник. Втората по големина икономика в света обяви ръст на брутния си вътрешен продукт с 4,9%, който беше в долния диапазон на очакванията, но показва подобряване на перспективите.
„Брутният вътрешен продукт на Китай през третото тримесечие не отговори леко на очакванията, но данните за септември (за продажбите на дребно и индустриалното производство) надминаха прогнозите и това дава тласък на нагласите на фондовите пазари“, отбелязва Адам Крисафули от компанията Vital Knowledge.
В същото време случаите на коронавирус в света достигнаха 40 млн. в понеделник, което охлади нагласите на инвеститорите.
Анализ на CNBC на данни на университета „Джонс Хопкинс“ показва, че случаите на COVID-19 са нараснали с най-малко по 5% в 38 щата към петък. На национално равнище средният брой на случаите се е увеличил с над 16% на седмична база до близо 55 хил. Новозаразените с коронавирус в Европа растат с около 97 хил. на ден, което е скок с 44% спрямо предходната седмица.
„Многобройните насрещни ветрове, които ни притесняваха през последните седмици, остават в сила“, коментира Шериф Хамид, стратег в компанията Jefferies. „Изборите в САЩ наближават, фискалните стимули остават ключов потенциален катализатор в близък план, а развитията на вирусния фронт са много важни за по-дългосрочните перспективи“, допълва той.
„През идните седмици е много вероятно да се случат много неща и следователно по-широката макро картина може да се промени значително в зависимост от развитията на всички тези фронтове“, допълва Хамид.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до съответно 0,774% и 1,563%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,42% до 93,29 пункта. Еврото поскъпва с 0,53% до 1,178 долара, а паундът прибавя 0,64% до 1,3 долара. Спрямо йената щатските пари поскъпват минимално с 0,05% до 105,45 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се понижава след съобщенията, че икономическият растеж в Китай през третото тримесечие не е толкова голям, колкото се очакваше, което засилва притесненията, че ръстът на случаите на коронавирус в света се отразява на търсенето от най-големия глобален вносител на петрол.
Контрактите върху международния бенчмарк Брент губят 30 цента от стойността си до 42,63 долара за барел. Тези върху американския лек суров петрол WTI с доставка за ноември поевтиняват с 27 цента до 40,61 долара за барел. Контрактът ще изтече във вторник.
Американските фючърси върху златото поскъпват с 0,4% до 1913 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17,47 ч. българско време.
преди 4 години Вся власть банкиров! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Всяка седмица без стимули, ще бележи спад. Мейк америка грейт агейн, таварищи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар