Американските акции поскъпнаха във вторник, стабилизирайки се след пристъп на нестабилност, който изпита доверието на инвеститорите в дългосрочното възстановяване на пазарите.
S&P 500 добави 1,1%, а Nasdaq Composite се повиши с 1,7%, докато индексът на сините чипове Dow Jones нарасна с 0,5%. Борсата отчете този ръст само ден, след като акциите отстъпиха рязко, изтласквайки S&P 500 до четвърти пореден ден на спадове, най-дългата серия от понижения от края на февруари.
След метеоритно лятно рали през този месец акциите се охлаждат. И трите индекса спадат с поне 5% от върховете си по-рано този месец. „Отидохме твърде далеч твърде бързо“, казва пред Wall Street Journal Линдзи Бел, главният инвестиционен стратег в Ally Invest. „Не мисля, че нещо от това, което сега се случва, трябва да е изненада”.
Волатилността влезе в нова фаза в понеделник, когато акциите в сектори, които са силно чувствителни към икономическия растеж, като банки, суровини и индустриални компании, претърпяха най-голям спад. Технологичните книжа, чиито колебания тежаха над пазарите през последните седмици, отчетоха повишения.
Инвеститорите се сблъскват с микс от рискове. Новите случаи на коронавирус се увеличават в Европа, а в понеделник в САЩ се отчете рязък ръст до 52 000. Това е най-високото еднодневно увеличение от 14 август, показват данни на университета "Джон Хопкинс".
Втора вълна от инфекции би попречила на икономическото възстановяване, което може да бъде спънато още повече, ако Конгресът не приеме нов пакет от мерки, за да осигури допълнителни обезщетения за безработица.
„От ключово значение за американската икономика е обезщетенията за безработица да продължават да стигат до потребителите, до домакинствата“, казва Софи Чардън, стратег за крос-активи в Lombard Odier. „Потребителското доверие все още е много крехко”, пояснява тя.
Но шансовете за нов пакет за помощи намаляха, след като съдията от Върховния съд Рут Бадер Гинсбург почина в петък. Политическата борба за заместник може да окажат влияние и върху президентските избори, а пазарните участници трябва да помислят и за възможността за продължителен период на несигурност след изборите.
„Нестабилността ще продължи още малко“, каза Андрю Шийтс, главен стратег за крос активи в Morgan Stanley. В крайна сметка турбуленцията вероятно ще прекъсне дългогодишния бичи пазар, казва той. Но засега „инвеститорите трябва да поддържат барута си сух“ и да не се стремят да купуват акции на намалени цени, добавя Шийтс.
Във Вашингтон председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл и министърът на финансите Стивън Манучин свидетелстваха в Капитолия за отговорана правителството на причинената от коронавируса криза. В подготвените предварително реплики, публикувани в понеделник, Пауъл предлага Конгресът да увеличи програмата, за да укрепи затруднените части от икономиката. „Пътят напред ще зависи от поддържането на вируса под контрол и от политическите действия, предприети на всички нива на управление“, казва той.
Министърът на финансите Стивън Манучин заяви от своя страна, че Белият дом е заинтересован да постигне сделка със законодателите.
Доходността по 10-годишните американски облигации спада до 0,663% спрямо 0,670% в понеделник.
Международните фондови пазари имаха смесено представяне. Stoxx Europe 600 добави 0,2%, като се възстанови отчасти след най-големия си спад от средата на юни.
Азиатските пазари последваха американските акции на по-ниски нива. Shanghai Composite Index спадна с 1,3%, докато южнокорейският Kospi се сви с 2,4%.
Стоковите пазари се представиха смесено. Фючърсите върху суровия американски петрол се повишиха с 0,6% до 39,79 долара за барел, а фючърсите върху златото се обезцениха с 0,1% до 1898,60 долара за тройунция.