Разпродажбите в технологичния сектор набират скорост в САЩ след дългия уикенд. Технологичният индекс Nasdaq загуби повече от 4 процента по време на търговията в Ню Йорк, S&P 500 загуби около 2,7 процента, а Dow Jones - 2,25 на сто.
Така Nasdaq удължи загубата си за месеца до момента до 7,9%, най-лошото начало на септември от последствията на dot-com срива през 2001 г.
Съответно акциите на Amazon, Facebook, Netflix и Alphabet - компанията майка на Google, губят между два и три процента. Американският технологичен индекс Nasdaq вече бе спаднал с 3,3 процента през миналата седмица, слагайки край на воденото от технологичните акции рали на Wall Street.
Във фокуса на инвеститорите продължава да е подготовката за предстоящите президентски избори и кампаниите на двамата основни претенденти – настоящия президент Доналд Тръмп и демократичния му опонент Джо Байдън.
По-рано днес двамата размениха нападки, като Тръмп каза, че на представителя на демократите липсва интелигентност, а Байдън от своя страна заяви, че президентът “няма волята” да се справи с пандемията от Covid-19.
Джо Байдън посети Пенсилвания, където трябва да спечели на всяка цена, а Тръмп свика извънредна пресконференция, на която нападна Байдън, като го нарече “глупав” и каза още, че кандидатът на демократите ще остави страната в ръцете на “прибягваща до насилие тълпа" на левицата.
Байдън продължава да представя опонента си като неефективен лидер по време на пандемия от Covid-19 и неспиращото напрежение в борбата за расова справедливост.
Значението на американските технологични акции показва и изявление на Кен Пенг, ръководител на инвестиционната стратегия за Азия в Citi Private Bank. Според неговите изчисления шестте най-големи американски технологични акции в момента съставляват 15 процента от световната пазарна капитализация.
Фокусът днес бе върху Tesla и Apple. Книжата на пионера на електрически автомобили се сринаха с 21,06 процента във вторник, докато акциите на Apple - с 6,53% до 112,82 долара за акция.
Наред с други неща, новината от миналия петък след затварянето на американския пазар, че Tesla няма да бъде включена в индекса S&P 500, тежи върху книжата ѝ. S&P все още не е посочила причина за това. За включването в S&P 500 обаче важна роля играе фактът дали компанията отчита печалби.
Tesla успя да направи това вече четири поредни тримесечия. Фактът, че Tesla печели част от доходите си, като продава екологични сертификати на други автомобилни компании, може да е притеснителен за мнозина. През 2019 г. почти 600 милиона долара са влезли в касата на концерна по този начин, показва годишният доклад. Тъй като автомобилите на Tesla не отделят никакви емисии, компанията може да продава права за емисии на други корпорации, чиито модели надхвърлят законовите изисквания.
За инвеститорите има още лоши новини: Компанията планира да продаде акции на стойност до 5 милиарда долара, за да финансира растежа, тъй като фабриките на производителя на електрически автомобили удвоиха броя си.
А според Bloomberg най-големият акционер на Tesla до момента Baillie Gifford е продал сериозен дял. Мениджърът на активи държеше 4,25% в Tesla в края на август, след 6,32% през юни. Според Gifford акциите са продадени по технически причини след рязкото увеличение на курса.
Освен това редица експерти се съмняват, че фундаментите на Tesla оправдават високата цена на акциите: Според американския инвестиционен анализатор Травис Хоум Tesla се оценява като технологична компания, но не разполага с подходящата технология. Например при Microsoft и Alphabet пределните разходи за всеки потребител са ниски, но маржът на печалба на потребител е много висок, както изчислява Хоум. За сметка на това Tesla била просто производствена компания с определен марж на превозно средство, без високи повтарящи се приходи, които иначе са често срещани при технологичните компании.
Прекомерна спекулация
Apple и Tesla също така са отговорни и за прекомерни спекулации. Производителят на iPhone е добавил 30 процента към цената на акциите си от обявяването на сплита на акциите и е загубил само десет процента към момента на отваряне на фондовия пазар днес. Tesla е спечелила 70% от обявяването на акциите и е загубила само 20% до петък.
Сплитът на акции не създава никаква добавена стойност. „Ако нарежете торта на дванадесет парчета, няма да имате повече торта“, казва експертът по сантиментите Щефан Хайбел, цитиран от Handelsblatt. „Въпреки това имате повече хора, които могат да се насладят на тази торта”.
Ето защо акциите на Apple и Tesla биха били много популярни сред младите акционери. Дългосрочните инвеститори, от друга страна, не биха искали да се включат при сегашното ценово ниво на двете акции.
Голяма тема за дискусии на Wall Street са покупките на опции на Softbank. Твърди се, че японската компания допълнително е подхранила ралито на американските фондови борси. Има спекулации, че Softbank е купила американски акции на стойност десет милиарда долара, a според Bloomberg притежава още по-висока сума под формата на опции за американски акции.
„Ако сте купили много кол-опции през второто тримесечие, много добре. Но това ще бъде проблем по-късно, когато тези позиции трябва да бъдат затворени”, казва Кен Пен от Citi Private Bank.
Поглед и към отделните компоненти. Американската биотехнологична група Moderna беше изправена пред понижение на рейтинга от инвестиционната банка SVB Leerink до underperform от market perform. Акциите на разработчика на ваксина за Covid-19 временно се обезцениха с около дванадесет процента до около 55 долара. Анализаторите намалиха ценовата цел на 41 долара от досегашните 58 долара.
Компанията е първата, която стартира проучвания фаза 3 със своя кандидат за ваксина. Банката обяви, че тази преднина вече е загубена. Местният конкурент Pfizer вероятно ще може да докладва данни за напредналото проучване преди Moderna.
Освен това, според експертите, договорите за доставка на ваксини, подписани от конкуренцията, и рискът от по-ниско търсене поради нарастващия скептицизъм относно ваксините, правят трайните цени на олигопола малко вероятни. Много други експерти обаче виждат повече потенциал в акциите.
Дванадесет от 15 анализатора оценяват Moderna с „buy“ или по-висока оценка, както е показано от прецизни данни. Акциите на Moderna са утроили стойността си през тази година.
General Motors - Акциите поскъпнаха временно с повече от девет процента. General Motors купи 11% дял на стойност два милиарда долара в американския производител на електрически камиони Nikola. Акциите на производителя на камиони поскъпнаха с повече от 48 процента. Партньорството с GM дава на Nikola - която все още не е генерирал значими приходи - незабавен тласък и индустриалната мощ на утвърден играч, като същевременно от сделката ще се възползва и най-големият американски автомобилен производител. Базираният в Детройт концерн очаква да извлече ползи от сделката на стойност над 4 млрд. долара.
Цените на петрола падат
Цените на петролния пазар паднат във вторник. Петролът от сорт Brent струва по-малко от 40 долара за барел за първи път от юни насам. Една от причините за спада на цените е общото оттегляне на инвеститорите от рискови инвестиции, които включват петрола като циклична стока.
В същото време петролният картел ОПЕК отново добива от август насам малко повече петрол. Ценовата политика на саудитската държавна компания Saudi Aramco обаче показва, че картелът не може да избегне по-ниското търсене. Най-големият производител на петрол в света наскоро намали цените си за повечето видове суров петрол, твърдят пазарни наблюдатели.
преди 4 години А цените на петрола отнова паднаха под чувствителната граница от $40 . Мъка за петролните икономикии лошо за световната икономика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години След разговор с Императора, Бил Гейтс се присмя на Tesla. Сегашната цена на компанията е най-голямата кула от карти в историята, смята Дейвид Трейнър, шефът на New Constructs, като определи акциите на Мъск, като най-токсични на Уолстрийт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години то тия само да се нормализират им треа ено -50% .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар