Отне на американските акции само шест месеца, за да заличат пандемичния мечи пазар, благодарение на подема, задвижван от големите технологични компании. Движението на индексът S&P 500 през миналата седмица, след като Apple достигна пазарна капитализация от 2 трлн. долара, показва, че размерът със сигурност има значение. Но инвеститорите не трябва да пренебрегват поддържащата роля, която играе потиснатата доходност на ДЦК и как тя ще определя представянето на акциите и облигациите оттук насетне, пише Майкъл Макензи за Financial Times.
Новият връх на S&P трябва да се разглежда в контекста на изключително различна инвестиционна среда спрямо тази, която преобладаваше през февруари. Днес мнозина клатят глави на фона на високо летящите акции и други признаци за пазарна спекулация, в момент, когато заглъхването на пандемията изглежда малко вероятно. Нито пък на хоризонта се задава работеща ваксина. Това означава, че макро средата изглежда мрачна, характеризирана със страхове от загуба на още работни места.
Ясно е също така, че нараства разделението между корпоративните победители и губещи. Технологичните акции заемат все по-голям дял в S&P, като се възползват от хората, възприемащи дигитален начин на живот, който обхваща работата, образованието, пазаруването и социалния живот. В този смисъл изглежда няма значение, че съвкупната печалба на индекса е спаднала с около една трета през второто тримесечие на годишна база.
Може би най-важният показател обаче е доходността на 10-годишните американски ДЦК (около 0,6%), която е с цял процентен пункт под февруарското ниво. Този спад в така наречената безрискова лихва засилва привлекателността на пазарите на акции и корпоративни облигации. Рисковата премия на акциите - мярка за възвръщаемостта над безрисковата - се е увеличила до 6,3% от 5,4% през последните шест месеца, по данни на Goldman Sachs.
Повишената премия купува време за възстановяване печалбата на индекса S&P, която Goldman очаква да нарасне с около една трета до 170 долара до края на следващата година. Според банката повишението ще бъде движено от акциите на технологичните и здравните компании, докато тези от енергийния и финансовия сектори ще се "борят" да възстановят предишните си печалби.
Влиянието на технологичния (с дял от 38%) и здравния (с 14 на сто) сектори в S&P 500 е оргомно. Възстановяването на печалбите, съчетано с ниската доходност по ДЦК, би могло да удължи подема на пазара на акции.