В рамките на спора за съдбата на ядрената сделка с Иран САЩ искат да бъдат възстановени всички санкции на ООН срещу Техеран от времето преди споразумението.
„Инструктирал съм държавния секретар на САЩ Майк Помпейо да задейства така т. нар. „механизъм на възстановяване” в Съвета за сигурност на ООН”, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп в сряда (местно време) във Вашингтон. „Моето правителство няма да позволи тази ядрена ситуация да продължи. Никога няма да имат атомна бомба“, каза Тръмп, цитиран от Bloomberg.
„Платихме цяло състояние за провалена концепция, провалена политика, която би направила невъзможно да има мир в Близкия изток”, добави още той.
Повече от спорно е дали САЩ имат право да инициират санкциите, защото администрацията на Тръмп се оттегли от ядрената сделка през 2018 година. Най-мощният орган на ООН сега е изправен пред истински тест.
Възстановяването на всички санкции на ООН срещу Иран би означавало фактически край на ядреното споразумение, което другите членове на сделката - включително Германия, Франция и Великобритания - искат да предотвратят. Европейците са привързани към "тази луда ядрена сделка", каза Помпейо пред телевизия Fox. Той ще замине за Ню Йорк в четвъртък, за да задейства официално механизма, каза държавният секретар.
Т. нар. механизъм за бързо възстановяване представлява възможността държавите от ядреното споразумение от 2015 г. да осъдят нарушенията на правилата от страна на Иран пред Съвета за сигурност на ООН. Това означава, че всички международни санкции от времето преди споразумението могат да бъдат възстановени в рамките на 30 дни - без други членове да могат да предотвратят това с вето.
Американците са убедени, че за това е достатъчно да се споменат САЩ в резолюцията на ООН, която привежда ядреното споразумение в международното право. Повечето страни от Съвета за сигурност, а също и ЕС, гледат на това по различен начин. Предложение на американците за удължаване на оръжейното ембарго върху Иран, което беше отхвърлено в петък само с два от 15 гласа „за“, показа, че САЩ са до голяма степен изолирани по темата в Съвета за сигурност.
Ходът на САЩ може да доведе до сложна дипломатическа битка. Има вероятност другите държави членки на Съвета за сигурност просто да игнорират искането на Вашингтон, отбеляза DPA. Повечето от тези страни се съмняват, че САЩ могат легално да предприемат такава стъпка, тъй като президентът Доналд Тръмп изтегли страната от споразумението по ядрения въпрос, сключено през 2015 г. между Иран и петте постоянни членки на Съвета за сигурност, заедно с Германия.
Страните с право на вето в ООН - САЩ, Китай, Русия, Франция и Великобритания, както и Германия и Иран, договориха през 2015 г. във Виена споразумението, което позволява на Техеран да използва ядрената енергия в мирни условия, но забранява разработването на ядрено оръжие. Споразумението постави под контрол иранската ядрена индустрия и обеща да премахне западните икономически санкции. Тръмп обаче от години е против ядрената сделка, а сегашните действия се вписват добре в кампанията му за максимален натиск върху Техеран преди президентските избори в САЩ през ноември.
Милиардерът републиканец смята за "катастрофално" това споразумение, целящо да попречи на Техеран да се сдобие с атомна бомба. Според Тръмп вдигането на санкциите през 2015 г. в замяна на ирански ангажименти в ядрената сфера е позволило на Ислямската република да събере десетки милиарди долари, използвани за сеене на "хаос, кръв и терор" в Близкия изток и по света.