IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

САЩ и Китай готвят нова порция мащабни разходи в подкрепа на икономиката

Вашингтон залага на инфраструктурните проекти предизборно, а Пекин се готви за нова продажба на облигации

10:52 | 16.06.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

САЩ и Китай готвят нова порция разходи в опит да стимулират своите икономики на фона на продължаващия ръст в броя на болните от коронавирус.

Броят на потвърдените случаи в световен мащаб достигна 8 млн., като нови болни има и в Китай, а според експерти Индия може да се превърне в ново огнище, след като започна да отменя блокадата.

1 трлн. долара за инфраструктура в САЩ

На този фон двете най-големи световни икономики продължават с мерките за възстановяване. Отвъд Океана администрацията на президента Доналд Тръмп подготвя инфраструктурно предложение за финансиране в размер на 1 трлн. долара, съобщават за Bloomberg запознати с въпроса.

Според предварителна версия на предложението, изготвена от министерството на транспорта, по-голямата част от средствата ще бъде запазена за традиционни проекти като мостове и пътища. Но също така част от средствата ще са и за изграждането на 5G инфраструктура и интернет връзка.

Съществуващият закон за инфраструктурно финансиране трябва да бъде подновен на 30 септември и администрацията вижда това като възможност да прокара по-обширен пакет, казват запознатите. По думите им предложението не е окончателно и тепърва предстои да бъде обявено официално.

То обаче се появява на фона на продължаващите дебати между двете партии и Тръмп за времето и размера на евентуални нови икономически стимули. Готвеният план също така е и поредният знак за увеличен интерес във Вашингтон от инфраструктурни проекти в месеците преди президентските избори през ноември.

Демократите от Камарата на представителите вече обявиха свое собствено предложение в размер на 500 млрд. долара за подновяване на финансирането в рамките на пет години. Засега не е ясно за колко дълго предложението на администрацията предвижда да се харчат парите.

Доналд Тръмп се опитва да даде нов тласък на икономиката, която допреди четири месеца беше в центъра на неговите аргументи за преизбирането му. В същото време от Белия дом обмислят варианти за това как следващият кръг от федерални средства за справяне с последствията от вируса да бъдат пренасочени от персонална финансова подкрепа към инициативи за растеж, като инфраструктурни проекти например.

Китай продава нови облигации за 140 млрд. долара

Властите в Китай ще наберат 1 трлн. юана (140 млрд. долара) в специални държавни облигации до края на юли, приходите от които ще бъдат използвани за справяне с последствията от коронавирусната епидемия. Това посочват запознати с въпроса пред Bloomberg.

Правителството в Пекин ще продаде 10-годишни облигации на стойност 700 млрд. юана, 5-годишни на стойност 200 млрд. юана и 7-годишни на стойност 100 млрд. юана. Продажбата ще е в допълнение на търговията с редовните държавни ценни книжа на страната за периода.

Според източниците министерството на финансите в Пекин е провело онлайн среща в понеделник следобед за определяне на времевата рамка на продажбата.

В същото време новото огнище на коронавирус в страната бе свързано с пратка вносна сьомга, което доведе до изтегляне на този вид риба от търговската мрежа.

Сьомгата бе свалена от рафтовете на големи вериги като Walmart Inc. и предлагането й бе спряно на множество платформи за онлайн доставки на фона на предупреждения от експерти да не я консумират. До мярката се стигна, след като от ръководството на популярен пазар в Пекин, където са установени нови над 100 случая на коронавирус, заявиха, че болестта е проследена до дъска за рязане, използвана от продавач на вносна сьомга.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още