Основните щатски индекси продължиха възходящата си линия от миналата седмица, тъй като нараства оптимизмът за повторно отваряне на икономиката и потенциална ваксина срещу коронавирус, предава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибави 529,95 пункта към стойността си и приключи сесията във вторник на ниво от 24 995,11 пункта. Индексът с 30 компании за кратко премина прага от 25 хил. пункта за първи път от началото на март, но все пак затвори под тази линия.
Широкият измерител S&P 500 напредна с 1,2% до ниво от 2991,77 пункта. Индексът беше над прага от 3 хил. пункта през по-голямата част от сесията, но все пак остана под това ниво през последните минути на търговията. Технологичният показател Nasdaq Composite не се представи толкова силно с повишение от едва 0,2% до равнище от 9340,22 пункта.
Основните индекси ограничиха ръстовете си през последния час от търговията, след като Bloomberg съобщи, че САЩ обмислят да наложат санкции на китайски компании и официални лица заради ситуацията в Хонконг. Съобщението беше направено, след като в неделя съветникът по националната сигурност на Белия дом Робърт О’Брайън каза, че САЩ вероятно ще наложат санкции на Китай, ако Пекин задейства закона за националната сигурност, който ще му даде по-голям контрол върху автономен Хонконг.
Икономическата дейност в САЩ продължи да набира скорост, след като щатите започнаха да отварят икономиката си. Губернаторът на Ню Джърси Фил Мърфи заяви, че професионалните спортни отбори в щата могат да възобновят тренировки и състезания след одобрение на съответните им лиги.
Някои от най-добре представилите се компании във вторник бяха пряко свързани с отварянето на икономиката. Книжата на Carnival поскъпнаха с 12,6%, а цената на акциите на MGM Resorts се повиши с 11%. United Airlines и Southwest Airlines прибавиха по над 12% към стойността си.
Книжата на банките получиха тласък благодарение на оптимизма за отварянето на икономиката. Цената на акциите на Citigroup и Wells Fargo се повиши с по над 8,6%, а книжата на Bank of America и JPMorgan Chase поскъпнаха с по над 7%. Цената на акциите на JPMorgan достигна най-високото си ниво по време на сесията, след като главният изпълнителен директор Джейми Даймън заяви, че банката е „много скъпа“ при настоящите цени.
Публикувани във вторник данни също засилиха мнението, че икономиката е достигнала дъното на фона на пандемията. Индексът за доверието на потребителите скочи до 86,6 пункта този месец спрямо 85,7 пункта през април, сочат данни на Conference Board. Анкетирани от Dow Jones икономисти очакваха доверието на потребителите да достигне ниво от 82,3 пункта през май.
В същото време продажбите на нови жилища през април също надминаха очакванията. Продажбите на еднофамилни къщи са нараснали до годишен темп от 623 хил. единици миналия месец, надминавайки прогнозите за 490 хил.
Книжата на Southwest получиха тласък от повишаването на рейтинга им от UBS на „купувай“. Анализатор на банката съобщи, че авиокомпанията има „по-ясен път за възстановяване на вътрешните пътувания“. В същото време Macy’s информира, че е регистрирала „по-голямо търсене от очакванията“ в отворените й магазини. Цената на акциите на компанията нарасна с 18,4%.
Президентът Доналд Тръмп изрази задоволство от силната сесия във вторник, като написа в Twitter: “Фондовият пазар е ГОЛЯМ, DOW преминава 25 хил. пункта. S&P 500 е над 3000. Щатите трябва да отворят икономиката си възможно най-скоро. Проходът към величието започва по-рано от предвиденото. Ще има върхове и спадове, но следващата година ще е една от най-добрите в историята!“.
Броят на случаите на коронавирус в САЩ надхвърлиха 1,6 млн., а починалите са над 98 хил., сочат данни на университета „Джонс Хопкинс“ към понеделник.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до съответно 0,697% и 1,448%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, намалява с 0,87% до 98,99 пункта. Еврото поскъпва с 0,77% до 1,098 долара, а паундът прибавя 1,27% към стойността си до 1,234 долара. Спрямо йената щатските пари поевтиняват с 0,13% до 107,54 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола нарасна, подкрепена от растящото доверие, че производителите спазват обещанията си да намалят предлагането, а търсенето на петрол расте със смекчаването на ограниченията заради коронавируса.
Контрактите върху международния бенчмарк Брент поскъпнаха с 64 цента до 36,17 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI прибавиха 1,10 долара към стойността си до 34,35 долара за барел.
Нарасналият апетит към риск на инвеститорите понижи цената на американските фючърси върху златото с 1,7% до 1705,60 долара за тройунция.