Основните щатски индекси регистрираха силен ръст в сряда, който се прибавя към скока от тази седмица, тъй като трейдърите очакват възстановяване на икономиката, а все повече щати смекчават блокадата, предава CNBC. Технологичните акции поведоха ръстовете.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредна с 369,04 пункта и достигна ниво от 24 575,90 пункта. Широкият измерител S&P 500 се повиши с 1,7% до равнище от 2971,61 пункта, най-високото му ниво в края на сесията от 6 март насам. Технологичният показател Nasdaq Composite отбеляза ръст от 2,1% до ниво от 9375,78 пункта.
Със скока в сряда основните щатски индекси са нагоре с над 3% за седмицата, а Nasdaq прибавя 4,5% към стойността си от началото на годината, увеличавайки преднината си пред Dow и S&P 500. Технологичният показател приключи сесията в сряда на по-малко от 5% под рекорда си от февруари.
Книжата на Facebook поскъпнаха с над 6% и достигнаха рекорден връх. Цената на акциите на Amazon също достигна исторически рекорд, затваряйки с ръст от 2%.
Кънектикът започна да разрешава на потребителите си да се хранят в ресторанти с маси навън от сряда, а някои магазини също отвориха отново врати. Това се случи ден след като губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо заяви, че пандемията се е върнала там, откъдето е започнала.
„Идните три до шест седмици вероятно ще са важни за финансовите пазари, тъй като повечето щати са в процес на повторно отваряне на икономиките си в различни степени“, коментира Скот Рен, старши глобален пазарен стратег в Wells Fargo Investment Institute. Акциите вече „реагираха до известна степен на успеха на повторното отваряне“, допълва той.
Въпреки това „продължаваме да смятаме, че потребителските разходи може да се възстановят по-бавно, отколкото изглежда, че очаква пазарът в момента“, предупреждава Рен.
Книжата на MGM Resorts, United Airlines и Live Nation Entertainment поскъпнаха с над 5%. Компаниите пострадаха тежко тази година заради забавянето на световната икономика.
Основните щатски индекси отстъпиха от върховете си по време на сесията в сряда, след като Сенатът прие законопроект, който ще увеличи контрола върху китайски компании. Той предвижда също забрана за някои китайски компании да се листват на американски борси. Листнатите отвъд океана книжа на Alibaba, Baidu и JD.com отстъпиха от връхната си точка след новината.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до съответно 0,682% и 1,402%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се понижава с 0,2% до 99,17 пункта. Еврото поскъпва с 0,52% до 1,098 долара, а паундът губи 0,163% от стойността си до 1,223 долара. Спрямо йената щатските пари поевтиняват с 0,149% до 107,52 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се стабилизира на фона на признаците за подобряване на търсенето и намаляването на запасите от суров петрол в САЩ, но безпокойството за икономическите последици от коронавирусната пандемия ограничиха ръстовете.
Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI с доставка за юли поскъпнаха с 1,53 долара зо 33,49 долара за барел. Контрактите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, прибавиха 1,10 долара към стойността си до 35,75 долара за барел.
Американските фючърси върху златото отбелязаха ръст от 0,2% до 1748,80 долара за тройунция.