IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

САЩ приоритетно ще прекрояват веригите за доставки от Китай

САЩ ускоряват инициативата за отдалечаване на зависимостта от азиатската страна и насочват производственити и други вериги към по-приятелски държави

11:10 | 04.05.20 г. 15
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Президентът на САЩ Доналд Тръмп. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Президентът на САЩ Доналд Тръмп. Снимка: архив Ройтерс

Дискусиите за преместване на веригите за доставка са вече доста конкретни и - необичайно за администрацията на Тръмп, многостранни, посочват длъжностни лица. САЩ настояват да се създаде съюз от „доверени партньори“, наречен „Мрежа за икономически просперитет“, посочва представител на американската администрация. Той ще включва компании и групи на гражданското общество, работещи по един и същ набор от стандарти за всичко - от дигиталния бизнес, енергетиката и инфраструктурата до научните изследвания, търговията, образованието и търговията.

Правителството на САЩ работи с Австралия, Индия, Япония, Нова Зеландия, Южна Корея и Виетнам за „придвижване на глобалната икономика напред“, заяви държавният секретар Майк Помпейо на 29 април. Тези дискусии включват „как преструктурираме ... веригите за доставка, за да предотвратим повторение на подобно нещо“, посочва той.

Латинска Америка също може да играе роля в процеса. Посланикът на Колумбия Франсиско Сантос миналия месец заяви, че е обсъждал с Белия дом, Съвета за национална сигурност, Министерството на финансите на САЩ и Търговската камара на САЩ начините да се насърчат американските компании да преместят някои вериги за доставки от Китай.

Китай изпревари САЩ като най-добрата производствена страна в света през 2010 г. и е отговорен за 28% от световната продукция през 2018 г., сочат данните на Организацията на обединените нации. Пандемията подчерта ключовата роля на Китай във веригата за доставки на генерични лекарства, които са по-голямата част от потреблението на медикаменти в САЩ и други страни по света.

Пандемията показа и господството на Китай в други стоки, като например термичните камери, необходими за тестване на телесната температура на хората, както и значението му в хранителните доставки, отбелязва Ройтерс.

Много американски компании са направили големи инвестиции в китайското производство и разчитат на 1,4 милиарда души в Китай за голяма част от продажбите си. „Диверсификацията и известно съкращаване на веригите за доставки ще имат смисъл предвид нивото на риск, разкрито от пандемията, посочва Дъг Бари, говорител на бизнес съвета на САЩ и Китай. Той обаче не вижда големият бизнес да се е разбързал да излезе от операциите си в азиатската страна.

Джон Мърфи, старши вицепрезидент по международна политика в Търговската камара на САЩ, казва, че американските производители вече отговарят на 70% от настоящото търсене на фармацевтични продукти. Изграждането на нови съоръжения в САЩ ще отнеме от 5 до 8 години. „Загрижени сме, защото длъжностните лица трябва да намерят правилните факти преди да започнат да търсят алтернативи“, казва Мърфи.

Все още не са финализирани мерките за блокиране на глобалния износ на чипове на китайския телекомуникационен гигант Huawei – решение, което е в процес на разглеждане от ноември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 9
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Няма коментари от копейките, те хем са китайцофили, хем и тръмписти.А сега де!? Иначе Чайна трябва да бъде поставена на място и ще бъде. Местене на производствата, спиране на изкупувания на западни фирми, бой по тиквите с мита, докато не разберат що е то интелектуална собственост, ограничаване на западните пазари за чисто китайски стоки...И Ердоганчо и лилиПутин бяха много ербап, но после свят им се изви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 10
khao
преди 4 години
тоя некадърник беше назначен зада води търговска война с китай, цял мандат по късно .... нищо не е направил!изобщо тоя освен да намали данъците за едрия бизнес друго направи ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 8
zelka007
преди 4 години
тия трябва да бъдат спънати , иначе ще берем ядове по целият свят ...https://***.youtube.com/watch?v=3FDL4ZYEfcw
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 2
Бидонойл
преди 4 години
Явно Русия вече е свалена от почетната длъжност: "Враг 1 на САЩ." Отсега нататък ще е скромният 2.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 9
lyusien
преди 4 години
Част от производствата в Китай могат да бъдат преместени в Мексико и дължината на търговските вериги за доставки да бъдат сериозно скъсени но Тръмп не е в добри отношеиня с Мексико заради упоритото му желание да построи стена на границата с тях Друга голяма страна близко до С А Щ е Бразилия но там престъпността е по голяма от Мексико ибразилците са по вече по самбата и карнавалите отколкото да бачкат яко като в Китай и Мексико
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още