Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започват последната сесия за април на червена територия, след като инвеститорският оптимизъм беше понижен от поредните мрачни икономически данни, информира CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 262,42 пункта, или с 1,07%, до ниво от 24 379,41 пункта. Широкият измерител S&P 500 намалява с 23,64 пункта, или 0,79%, до 2917,32 пункта, докато технологичният показател Nasdaq Composite регистрира спад от 0,22%, или 20,73 пункта, до 8891,66 пункта.
От Министерството на труда на САЩ заявиха, че още 3,84 милиона американци са подали молби за обезщетение при безработица през миналата седмица. Така от 21-и март насам около 30 милиона американци, или приблизително 18,4% от населението в трудоспособна възраст, са потърсили финансова помощ. Също така потребителските разходи в САЩ са спаднали с 7,5% на годишна база през март.
Wall Street навлезе в сесията в четвъртък, устремен към едно от най-добрите си месечни представяния от десетилетия. Индексът S&P 500 се повиши с над 12% на месечна база през април, отчитайки най-големия си едномесечен ръст от 1987 г. насам. Бенчмаркът Dow нарасна с 11% през април, регистрирайки най-добрия си месец от 1987 г. насам.
Големите ръстове през изминалите дни бяха предизвикани от надеждата за откриване на потенциално лечение за коронавируса. От Gilead Sciences съобщиха в четвъртък за положителни резултати от два теста, които показват, че лекарството им Ремдесивир оказва положително влияние върху Covid-19. Д-р Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести, каза, че Ремдесивир показва „ясен“ положителен ефект при лечението на вируса.
От своя страна Федералният резерв заяви в четвъртък, че разширява обхвата на своята програма за кредитиране Main Street, отваряйки я за предприятия, по-големи от първоначално посочените, и разширява видовете заеми, които ще бъдат достъпни.
Възможност за кредитиране вече ще получават компании с до 15 000 служители и 5 милиарда долара приходи. Първоначално наложеният лимит достигаше до 10 000 служители и 2,5 милиарда долара приходи.
Фед също предлага различен набор от заеми. Промените разбиват заемите в три категории: нови, приоритетни и разширени. Новите и приоритетните заеми имат минимален размер от 500 000 долара, но разширените заеми са от 10 милиона долара и повече.
Друга промяна в програмата е, че новата опция за заем ще накара банките да поемат 15% от средствата, а Фед поема останалите. Досега банките поемаха само 5% от заемите.
Facebook и Microsoft отчитат обещаващи данни за приходите, въпреки глобалната пандемия от коронавирус.
Акциите на Facebook поскъпват с повече от 6%, след като компанията съобщи, че след първоначалното „значително“ спадане на приходите от реклама през март сега наблюдава стабилизиране на продажбите си през първите три седмици на април. Гигантът отчете печалба на акция за първото тримесечие от 1,71 долара и приходи от 17,74 милиарда долара.
Акциите на Microsoft поскъпват с около 0,6%. Софтуерният гигант заяви, че коронавируса „има минимално нетно въздействие върху общите приходи на компанията“ през трите месеца, приключили на 31-и март, но предупреди, че „ефектите на COVID-19 може да не бъдат отразени изцяло във финансовите резултати до бъдещи периоди".
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се намира на нива съответно от 0,592% и 1,222%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 99,34 пункта.
Еврото се разменя с ръст в стойността от 0,12% при 1,089 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се повишава с 3,03 долара до 25,55 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчитат повишение от 2,55 долара до 17,61 долара за барел.
Цената на златото бележи спад от 0,04% до 1712,90 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:27 ч.