Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започват сесията във вторник със спадове, тъй като проблемите на петролните пазари продължават, пише CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 397,84 пункта, или с 1,68%, до ниво от 23 282,41 пункта. Широкият измерител S&P 500 намалява с 49,23 пункта, или 1,72%, до 2775,36 пункта, докато технологичният показател Nasdaq Composite регистрира спад от 1,86%, или 160,77 пункта, до 8399,96 пункта.
В понеделник цените на фючърсите върху американския лек суров петрол WTI за доставки през май, които изтичат във вторник, се понижиха до отрицателна територия. Проблемите на търговците на суровината продължават и във вторник, след като пазарната стойност на международния бенчмарк Брент спадна под 20 долара за барел, а анализаторите прогнозират, че мястото за съхранение на резерви от суров петрол в световен мащаб ще бъде запълнено скоро.
„Ако някога се нуждаем от напомняне колко рязък бе спадът на световната икономическа активност, това е фактът, че фючърсите на петрола WTI достигнаха отрицателна цена“, каза Том Лий от Fundstrat Global Adivsors
Акциите на Exxon Mobil поевтиняват с 2,8%, докато книжата на Chevron се търгуват с 4,6% по-ниско.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп написа в Twitter , че е инструктирал министерствата на енергетиката и финансите да "формулират план, който ще предостави средства, така че тези много важни компании и работни места да бъдат подсигурени за дълго в бъдещето".
В понеделник Тръмп заяви, че ще подпише изпълнителна заповед за временно спиране на имиграцията в Съединените щати, за да се защитят работните места „в светлината на атаката от Невидимия враг“. Милиони американци подадоха молби за обезщетения при безработица, тъй като пандемията от коронавирус спря икономическата активност в голяма част от страната.
По-рано в понеделник Сенатът не успя да постигне споразумение за нов пакет от стимули за икономиката и здравната система. Въпреки това, във днес ще бъде гласувано увеличаването на програмата за помощ на малкия бизнес.
„Волатилността на пазара остава силна, тъй като фините изменения в тона на новините водят до драматични промени в настроението на инвеститорите“, коментира Марк Хакет, ръководител на отдела за инвестиционни изследвания в Nationwide. „Пазарите изпитаха силни ралита през миналата седмица с надеждата, че най-лошото от епидемията е зад нас. Този оптимизъм обаче е нестабилен, тъй като дебатите за възобновяването на икономиката едва сега започват", добавя той.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа е съответно до 0,555 и 1,142%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 100,02 пункта.
Еврото се разменя с ръст от 0,14% на ниво от 1,088 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 5,36 долара до 19,86 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчитат повишение от 38,49 долара до 0,84 долара за барел.
Цената на златото бележи спад от 0,91% до 1695,70 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:25 ч.