През последните седмици Турция, Украйна, Тайланд, Тайван, Индонезия, Бангладеш, Пакистан, ЮАР и Еквадор забраниха износа на защитни маски. Франция и Германия наложиха забрани за маски и други защитни средства, като ги премахнаха само след като Европейският съюз (ЕС) забрани износа им извън блока. Индия забрани износа на респиратори и дезинфектанти.
Великобритания забрани износа на хидроксихлорохин, антималарийно лекарство, което сега се тества за противодействие срещу вируса. Унгария забрани износа на суровината за това лекарство и лекарствата, които я съдържат.
„Забраните за износ не са полезни“, посочва Мариангела Симао, помощник-генерален директор по лекарствата и здравните продукти в СЗО в Женева. „Това може да прекъсне веригите на доставка на някои продукти, които всъщност са необходими навсякъде“, посочва Симао.
Тръмп беше особено агресивен в осигуряването на запаси от хидроксихлорохин за САЩ, пренебрегвайки съветите на федералните учени, които предупредиха, че тестването за момента дава оскъдни доказателства за ползите от веществото.
Индия е най-големият производител на хидроксихлорохин в света. Миналия месец правителството забрани износа на лекарството, въпреки че доставките могат да продължат и при ограничени обстоятелства.
„В тази ситуация всяка страна трябва да се грижи за себе си“, споделя Сатиш Кумар, помощник професор в Международния институт за изследвания на здравния мениджмънт в Ню Делхи. „Ако не сме в състояние да се грижим за нашето население, това ще бъде много критична ситуация", подчертава той.
След като Тръмп поиска Индия да премахне ограниченията за износ в понеделник вечер, заплашвайки с ответен отговр, правителството на Нарендра Моди изглежда смекчи позицията си.
„С оглед на хуманитарните аспекти на пандемията“, заяви говорителят на министерството на външните работи на Индия Анураг Сривастава, правителството ще позволи износ „за някои страни, които са били особено засегнати“ - очевидно кимване към САЩ.
Аритметиката предполага, че една политика на запасяване с лекарства за национални нужди може да остави други държави с празни ръце. Вероятно Индия ще изиска 56 метрични тона, но засега има само 38 метрични тона хидроксихлорохин, каза Удая Баскар, генерален директор на Съвета за насърчаване на износа на лекарства в Индия, орган на индустрията, създаден от правителството за насърчаване на износа на индийски лекарства.
Фармацевтичната компания Watson Pharma, собственост на Teva Pharmaceuticals и със седалище в Гоа, се стреми да утрои производството на хидроксихлорохин през следващите две седмици.
Геномика и геополитика
Тъй като световните фармацевтични компании изследват нови форми на лечение на коронавируса - сложно начинание дори при идеални лабораторни условия, те трябва да се съобразяват с един аспект от реалността, който влияе индиректно на тяхната дейност - геополитиката.
Компаниите, насочени към геномиката и строгите изисквания на производството, трябва да намерят начин да разработят нови лекарства, да започнат търговско производство и също така да предвидят как ще реагират националистите във водещите икономики, които влияят на потока от доставки.
Едно от най-внимателно наблюдаваните лекарства, ремдесивир, се произвежда от американската компания Gilead. Въпреки че все още не са приключили клиничните изпитвания, компанията е разширила производството, за да отговори на глобалното търсене преди одобрението на лекарството.
Подобно на много по-нови лекарства, формулата на ремдесивир включва „нови вещества с ограничена глобална наличност", според изявление на уебсайта на компанията.
Gilead отчасти увеличава производството, като се разширява отвъд собствените си мощности в САЩ, сключвайки договори с предприятия в Европа и Азия.
преди 4 години А,сега давай им идеи другия път да решат да ходим с противогази за да предпазим и очите си..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години След КОРОНАТА ще излезе друг вирус , а след него трети и т.н.Все така ли ще сме в режим на будна кома ???Все така ли ще стоим по домовете си като затворници или ще ходим по улиците с наморници, които не решават проблема с предпазването с вирусите , защото очите ни не са защитени. С КОРОНА ВИРУСА СЕ СЪЗДАДЕ АКО НЕ ДРУГО ЕДНО НОВО ОТНОШЕНИЕ МЕЖДУ ХОРАТА характерно с пълната си ОТЧУЖДЕНОСТ И ЛИПСАТА НА ОНОВА КОЕТО СЕ КАЗВА ЧОВЕЧНОСТ. В НОВОТО ОБЩЕСТВО ХОРАТА СЕ ГЛЕДАТ КАТО ЧУМАВИ. Не дай боже някой да изкашля борейки се от ТЮТЮНДЖИЙСКАТА КАШЛИЦА !! Всички бягат от него като от ЧУМАВ. КОРОНА ВИРУСА НЕ НИ ОБЕДИНИ , А НИ ОТЧУЖДИ ДО СТЕПЕН НА ПЪЛНА ДЕЗИНТЕГРАЦИЯ НА ОБЩЕСТВОТО. Какво е едно общество в което човешките отношения изчезнат??КАКВО Е ТОВА ОБЩЕСТВО В КОЕТО НАБЛЮДАВАШ ДРУГИЯТ КАТО НОСИТЕЛ НА ОПАСНИЯ ВРАГ - ВИРУСА ??В КАКВО ПРЕВЪРНАХМЕ ДЪРЖАВИТЕ СИ - в общност от биороботи, които са лишени не само от възможността да контактуват , но и да се РАЗМНОЖАВАТ. Крепи ни все още вярата, че "Животът ще дойде по хубав от песен, по-хубав от пролетен ден Ако загубим и тази вяра сме загубили всичко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ама това национализмът ли го прави.... Не знаех, извинете!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Вместо света да се паникьосва, да подгонят СЗО и очилатия плъх за да им кажат на хората, къде са ваксините. Дадох преди време линк / научна статия за създаването на ковид19 през 2015, но никой дори не го регистрира. Невежеството е най-силното оръжие в ръцете на тези, които ви водят за носа през вековете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Да бе, ето ти я нановаксината на Бил Гейтс (наночипове):https://youtu.be/ZqaQcIr1_sA отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ваксина от Бил Гейтс ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар