IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Wall Street започва сесията на червено въпреки договорените фискални стимули*

Бившият управител на Фед Бен Бернанке каза, че икономиката на САЩ ще претърпи бързо възстановяване след "много рязка" рецесия

16:30 | 25.03.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започват сесията в сряда на червена територия, след като Белият дом и Сенатът постигнаха съгласие по масивния пакет от икономически стимули, насочен срещу влиянието на коронавируса, информира CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава  със 136,35 пункта, или със 0,66%, до ниво от 20 594,10 пункта. Широкият измерител S&P 500  отчита понижение от 33,68 пункта, или 1,38%, до ниво от 2414,75 пункта, докато технологичният показател Nasdaq Composite регистрира спад от 1,55%, или 108,56 пункта, до ниво от 7308,94 пункта.

Белият дом и Сенатът постигнаха споразумение за пакет от фискални стимули в размер на 2 трилиона долара рано сутринта в сряда.

"Най-сетне имаме споразумение", заяви лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл. "Всъщност това ниво на инвестиции съответства на направените разходи във военно време“, добави той.

Бившият управител на Федералния резерв Бен Бернанке каза в сряда, че икономиката на САЩ ще претърпи бързо възстановяване след "много рязка" рецесия. "Ако няма прекалено големи щети за работната сила и за предприятията по време на карантината, колкото и дълъг да е този период,  можем да видим доста бърз отскок", каза Бернанке.

Той добави, че настоящата ситуация "прилича повече на голяма снежна буря", отколкото на Голямата депресия. Бернанке призна и че настоящият управител на Фед Джером Пауъл се е справил бързо с икономическия удар от епидемията. „Мисля, че Фед беше изключително активен и Джей Пауъл и неговият екип работиха много усилено, справиха се с това и показаха, че могат да създадат цял ​​куп разнообразни програми, които ще ни помогнат да поддържаме функционирането на икономиката през този период на карантина", каза той.

Питър Опенхаймер, главен стратег за дялови инвестиции в Goldman Sachs, заяви, че има четири „компонента“ за стабилизиране на пазара оттук нататък:

- Знак, че политическата намеса е достатъчна за предотвратяване на по-нататъшни тежки икономически сътресения;

- Знак, че честотата на заразата достига своя пик;

- Знак, че икономическият спад може да се забави;

- Евтини активи.

 „В действителност вярваме, че ще бъде комбинация от тях, а в някои случаи вече има признаци, че те са налице“, заяви Опенхаймер.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа е съответно до 0,811% и 1,37%.

При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 101,71 пункта.

Еврото се разменя с ръст от 0,15% на ниво от 1,08 долара за евро.

На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 46 цента до 26,69 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI  отчитат понижение от 41 цента до ниво от 23,60 долара за барел.

Цената на златото бележи спад от 1,20% до ниво от 1640,90 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 16:15 ч.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:10 | 01.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още