Глобалните акции и цените на петрола се възстановиха отчасти след рязкото понижение в понеделник, при което цената на енергийните източници претърпя исторически спадове, а акциите на САЩ - най-големия спад от глобалната финансова криза.
Dow Jones Industrial Average отвори сесията с ръст от 850 пункта, или 3,6%, докато акциите на сините чипове в САЩ връщат известна част от загубеното, след като индексът отчете най-големия си спад от 2008 г. насам. S&P 500 нарасна с 3,5%, а Nasdaq Composite Index добави 3,6%.
Акциите на енергийните и добивните компании, сред най-големите губещи в понеделник, помогнаха Stoxx Europe 600 да се изтласка нагоре с 2,6% към 15:30 часа.
Инвеститорите остават предпазливи към перспективите за световните пазари, отбелязвайки, че акциите остават доста под нивата, на които започнаха седмицата. Обещанията на президента на САЩ Доналд Тръмп да обсъди с Конгреса мерки като намаляване на данъците върху заплатите, за да облекчат икономическата слабост, причинена от избухването на коронавируса, бяха посрещнати с предпазлив оптимизъм.
Като доказателство за понижаването на тревожността на инвеститорите доходността по 10-годишните щатски облигации се повиши до 0,655%, което предполага, че търсенето на най-безопасните активи се облекчава. Доходността достигна исторически ниско ниво от 0,339% в понеделник, след като инвеститорите се втурнаха да търсят убежища, преди да се уталожи на ниво от 0,501%. Доходността се увеличава с падането на цените на облигациите.
„Пазарите в момента са много волатилни, много разбити“, заяви пред WSJ Сергей Дергачев, портфолио мениджър в Union Investment. „Участниците на пазара са много нервни, така че всяко заглавие или сигнал, предоставени от централните банки и политици, ги дразни, а Тръмп предоставя малко облекчение“.
На енергийните пазари Саудитска Арабия и Русия ускориха ценовата си война за петрола, като Рияд повиши производството, а Москва заяви, че е готова да изпомпва повече суров петрол.
Това е поредната маневра в поне на пръв поглед обещаващата да продължи дълго ценова война между Русия и Саудитска Арабия. В понеделник цените на двата основни сорта петрол поевтиняха с по 25% - най-големият еднодневен спад от Войната в Персийския залив от 1991 г., което на свой ред доведе до паника и разпродажби на фондовите пазари.
Кралството може да не успее да вдигне продукцията за толкова кратко време, заяви Хари Чилингиуриан, ръководител на стоковата стратегия в BNP Paribas.
„Никога не сме виждали Саудитска Арабия да произвежда устойчиво 12 милиона барела на ден“, казва Чичилуйрян. „Това е висока стойност за постигане“.
Това може би отчасти е причината Брент, глобалният бенчмарк, да възстанови част от загубеното от предишната сесия и да поскъпне с около 9% до 37,35 долара за барел. Все пак цената е далеч от приблизително 52 долара за барел, на които се търгуваше в началото на този месец.
Доходността по 10-годишните германски държавни облигации (бундове), които се разглеждат като убежище за европейските инвеститори, нарасна до минус 0,771%. Но анализаторите поясняват, че тя може да падне обратно към рекордно слабия понеделник от минус 0,906%, ако коронавирусът причини повече икономически смущения на континента. Италия постави цялата си национална територия под карантина - най-драматичната стъпка, поемана досега от дадена страна, за да овладее епидемията.
В Китай президентът Си Дзинпин пристигна на изненадващо посещение в Ухан. Това беше първото му пътуване до епицентъра на епидемията от началото на здравната криза и се случва в момент, в който Китай отчита рязък спад в броя на новите случаи.
„Посещението на президента Си в Ухан дава да се разбере, че Китай до голяма степен овладя коронавируса“, заяви Брус Пен, ръководител на макро и стратегическите изследвания на China Renaissance Securities. Пен каза, че това, от своя страна, е спомогнало за засилване на доверието на инвеститорите в икономическите перспективи на Китай.
*Информацията е актуална към 16 ч.
преди 4 години Dow Jones е ФУНКЦИЯ на китайския индекс Shanghai Composite. ВЧЕРА И ДНЕС ТОЙ Е ВЪВ ВЪЗХОД , което означава , че днес и утре и американския Dow Jones ще е във възход. САЩ и КИТАЙ са като сиамски близнаци. Смъртта на единият е смърт и на другия. Опитите на Тръмп за разделянето им се оказаха безуспешни.Да не забрявяме , че САЩ са офис център на китайските фирми. НИСКИТЕ ЦЕНИ НА ГОРИВА БЯХА ИНЖЕКЦИЯ ЗА КИТАЙСКАТА ИКОНОМИКА.ОЧАКВАМЕ И УТРЕ НОВ СКОК НА АМЕРИКАНСКИТЕ ИНДЕКСИ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тия чаршафосани камилари си играят с огъня. Май забравят, че за да си вържат бюджетът им трябват 80 кинта на барел... ама Русия и дори САЩ могат да се задоволят с доста по-ниски цени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар