Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започват сесията в петък дълбоко на червена територия, като продължават спадовете от предходната сесия, а Wall Street се приближава към края на турбулентна седмица, информира CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 556,10 пункта до ниво от 25 565,18 пункта. Широкият измерител S&P 500 е надолу с 2,43% до ниво от 2 950,02 пункта, докато технологичният показател Nasdaq Composite регистрира спад от 2,43% до ниво от 8 526,22 пункта.
Индексите продължават резките си спадове въпреки силните данни за работните места в САЩ. Американската икономика е добавила 273 000 работни места през февруари, като надмина очакванията за 175 000 нови работни позиции миналия месец. Равнището на безработицата също се е понижило до 3,5%, което е най-ниското му ниво от над 50 години насам.
Спадовете в петък се случват в момент, когато доходността по 10-годишните държавни ценни книжа се срина до 0,7% за първи път в историята. Инвеститорите продължиха да търсят по-безопасни активи на фона на опасенията, че коронавирусът ще наруши световните вериги за доставки и ще тласне икономиката към рецесия. Златото, което е традиционен актив-убежище е напът да отбележи най-добрата си седмица от 2008 г. насам.
Седмицата на Нюйоркската фондова борса беше изпълнена със сътресения, като два пъти Dow се повиши с 1000 пункта, докато в другите три изтри напредъка си.
Разрастващата се епидемия от коронавируса държи инвеститорите нащрек. Регистрираните случаи на заболяването в света надминаха 100 000, а най-малко 3383 души са починали. В САЩ заболяването е отнело живота на най-малко 12 души. Калифорния обяви извънредно положение, докато броят на заразените в Ню Йорк достигна 22 души.
Президентът Доналд Тръмп отпусна в петък пакет от 8,3 милиарда долара в подкрепа на усилията за превенция и изследвания с цел бързо намиране на ваксина срещу смъртоносната болест.
Доходността по американските държавни ценни книжа отбеляза рязко понижение тази седмица, след като Федералният резерв неочаквано понижи с 50 базисни пункта основния си лихвен процент. Това беше първият подобен ход на централната банка от финансовата криза преди повече от десетилетие.
Dow отчете втория си по големина пунктов ръст в сряда, след като голямата победа на бившия вицепрезидент Джо Байдън на Супервторника донесе облекчение, особено в сектора на здравеопазването. Ръстът обаче беше изтрит бързо, тъй като опасенията от коронавирусa продължиха да властват на Wall Street.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа отчитат спад съответно до 0,723% и 1,271%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 95,9 пункта.
Еврото се разменя с ръст от 0,74% на ниво от 1,132 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се понижава до 45,57 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчитат понижение до ниво от 42,03 долара за барел.
Цената на златото бележи ръст от 0,15 % до ниво от 1670,50 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 19 ч. българско време.
преди 4 години За разлика от европейските индекси - щатските оказват здрава съпротива. Проблем е слузта сега - защото Сашо Новак отказа на арапите намаляване на добивът. Вярвам - накрая Русия ще се присъедини, ама по нейните правила - арапите ще трябва да поемат още по-голям дял от намалението на добивът. отговор Сигнализирай за неуместен коментар