Американският президент Доналд Тръмп подписа закон за извънредни разходи на стойност 7,8 млрд. долара заради коронавируса на фона на продължаващия ръст на броя на заразените и спада на фондовите пазари, предава Bloomberg.
Осигурената сума далеч надхвърля първоначалното искане на Тръмп за 1,25 млрд. долара ново финансиране и още 1,25 млрд. долара от други социални и здравни програми. Депутати заявиха, че очакват Конгресът да отпусне още извънредни средства преди успокояването на епидемията от вируса.
Тръмп подписа законопроекта в момент, когато броят на заразените в САЩ надхвърли 200, сочат данни на университета „Джонс Хопкинс“. 14 души в страната са починали от заболяването, повечето от които в щата Вашингтон.
„Това е непредвидим проблем, който изникна от нищото“, заяви Тръмп пред репортери, след като подписа законопроекта в петък.
Вчера S&P 500 се понижи с над 3%, като изтри по-голямата част от ръста си в сряда. Широкият измерител регистрира най-волатилната си седмица, откакто S&P Global Ratings понижи рейтинга на американския дълг през 2011 г.
Наред с новите разходи на стойност 7,8 млрд. долара законопроектът позволява на Medicare да вложи 500 млн. долара в програми за телемедицина за вируса на обща стойност 8,3 млрд. долара.
Мярката възстановява средствата на федерални и местни власти за подготовката и борбата с вируса. Тя включва медицински консумативи на стойност 3,1 млрд. долара, както и покупки на тестове, ваксини и терапии на стойност 300 млн. долара, за да се гарантира достъп до тях на хора с ниски доходи.
Други 1,25 млрд. долара ще бъдат насочени към борбата с разпространението на вируса в чужбина, а разпоредба предвижва отпускането на нисколихвени заеми на стойност от 7 млрд. долара за малки компании, засегнати от епидемията.
Конгресмените обсъждаха през по-голямата част от седмицата как да направят ваксината срещу коронавируса достъпна за американците. Законопроектът цели да гарантира, че федералното правителство ще плати справедлива цена за ваксини и позволява на министъра на здравеопазването да регулира търговската цена. Първоначално демократите настояваха за по-стриктно ограничаване на тавана на цените.
Сенаторът от Републиканската партия Ранд Пол единствен гласува срещу мярката. Той предложи поправка, предвиждаща намаляване на чуждестранната помощ, а спестената сума да отиде за част от предвидените разходи в законопроекта. Тя обаче не беше приета.