Основните щатски индекси постигнаха силен ръст в понеделник и възстановиха част от загубите при големите разпродажби от предходната сесия, но инвеститорите остават притеснени заради разпространението на коронавируса, предава CNBC.
Бенмаркът на сините чипове Dow Jones Indistrial Average прибави 143,78 пункта към стойността си и завърши сесията на ниво от 28 399,81 пункта. Широкият измерител S&P 500 напредна с 0,7% и финишира първия работен ден от новата седмица на равнище от 3248,92 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite е нагоре с 1,3% до ниво от 9273,40 пункта.
Nike тласна Dow нагоре, след като цената на акциите й скочи с 3,1% благодарение на препоръката на анализатори от UBS и JPMorgan за купуване на книжата на компанията. В същото време цената на акциите на Tesla нарасна с над 19% и достигна рекордно ниво, след като анализатор от Argus Research повиши целевата си цена за акциите й на 808 долара за ценна книга.
Основните щатски индекси достигнаха най-високото си ниво за сесията, след като Институтът за управление на поръчките съобщи, че промишленото производство на САЩ се е разширило през януари, докато анкетирани от Dow Jones икономисти очакваха спад.
Индексите обаче заличиха част от ръста си, след като Carnival потвърди, че един от гостите й е дал положителна проба за коронавирус, шест дни след като напуснал един от корабите й. Книжата на компанията изтриха ръстовете си по-рано по време на сесията и завършиха търговията със спад от над 1% след новината.
Броят на починалите от коронавируса в Китай достигна 361 в неделя, а първият смъртен случай извън страната беше регистриран във Филипините.
Притесненията от въздействието на вируса върху световната икономика повлякоха надолу американските индекси в последния им борсов ден за януари. Dow се понижи с 603 пункта, а S&P 500 отписа 1,8% от стойността си в най-големия си дневен спад от октомври м. г.
„Имахме големи разпродажби в петък, така че е естествено да видим възстановяване. Но смятаме, че периодът на корекция ще продължи още малко време“, коментира Кийт Лърнър, главен пазарен стратег в Truist/SunTrust Advisory.
Той допълни, че в исторически план спадовете на S&P 500 траят средно 47 календарни дни. Тези периоди водят до средна загуба от над 9%. Широкият измерител започна да се понижава заради опасенията от коронавируса преди 17 календарни дни, като през този период е загубил над 2% от стойността си.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 1,524%, а тази по 30-годишните облигации намалява минимално до 2%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, прибавя 0,44% към стойността си до 97,82 пункта. Еврото поевтинява с 0,307% до 1,1059 долара, а паундът губи 1,523% до 1,2998 долара. Спрямо йената щатските пари поскъпват с 0,29% до 108,69 йени.
На стоковите пазари цената на петрола достигна най-ниското си ниво от над една година в понеделник, след като епидемията от коронавируса и потенциалното влияние върху търсенето се отразиха негативно на „черното злато“.
Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отписаха 2,8% от стойността си, или 1,45 долара, до 50,11 долара за барел. Контрактите върху международния бенчмарк Брент поевтиняха с 3,9%, или 2,21 долара, до 54,41 долара з барел и достигнаха най-ниското си ниво от 3 януари 2019 г.
Цената на златото се понижи с 1%, след като доларът засили позициите си, а инвеститорите се насочиха към по-рискови активи, тъй като Китай предприе мерки за намаляване на натиска върху икономиката си от въздействието на епидемията с коронавируса. Американските фючърси върху благородния метал поевтиняха с 0,45% до 1580,10 долара за тройунция.