Основните щатски индекси отбелязаха нови рекорди в края на седмица на силни ръстове, предава CNBC.
Wall Street получи тласък и след като американският президент Доналд Тръмп написа в Twitter, че е провел „много добър разговор“ с китайския си колега Си Дзинпин за търговското споразумение между двете страни и допълни, че „Китай вече е започнал мащабни покупки на селскостопански продукти“.
В същото време ръстът на разходите на потребителите през третото тримесечие беше ревизиран към повишение до 3,2% спрямо обявените преди това 2,9%. Нагласите на потребителите са останали силни и през декември.
Широкият измерител S&P 500 нарасна с 0,5% до ниво от 3221,23 пункта, а технологичният Nasdaq Composite напредна с 0,4% до ниво от 8924,96 пункта и отбеляза 8-дневна печеливша серия. Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average добави 78,13 пункта и приключи седмицата на ниво от 28 455,09 пункта.
Книжата на Carnival тласнаха S&P 500 към ръст, след като поскъпнаха с над 7% на фона на силните резултати за тримесечието. Цената на акциите на Verizon и 3M се повиши с по над 1,8%, извеждайки Dow до рекордни нива.
S&P 500 се повиши с над 1,5% за седмицата и записа четвъртата си поредна седмица на ръст. Dow и Nasdaq са нагоре със съответно 1,2% и 2,1% за седмицата. S&P 500 и Nasdaq отбелязаха и най-доброто си представяне за седмицата от август насам.
Миналата седмица Тръмп и китайски представители заявиха, че двете страни са постигнали т. нар. търговско споразумение от първа фаза, което ще бъде подписано идния месец. Финансовият министър Стивън Манучин каза вчера, че няма съмнения, че преговарящите в областта на търговията, които представляват САЩ и Китай ще подпишат търговската сделка в началото на януари.
Днес китайският президент Си Дзинпин заяви, че споразумението ще е от полза и за двете страни „и за целия свят“, съобщи държавната осведомителна агенция Синхуа.
Притесненията в областта на търговията държаха на нокти инвеститорите през по-голямата част от 2019 г., като породиха тревоги за състоянието на световната икономика и ограничиха очакванията за корпоративните печалби. Въпреки това Wall Street е напът да отбележи изключително представяне за годината.
S&P 500 е нараснал с 28,5% от началото на годината по-малко от десет борсови дни до края на 2019 г. Това ще е най-доброто годишно представяне на индекса от 2013 г. насам, когато той постигна ръст от 29,6%.
Обикновено индексите запазват силната инерция и през следващата година. Данни на Nordea Research показват, че S&P 500 се е озовавал на положителна територия в годината след повишение с повече от 25% в 12 от 18 случая.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до съответно 1,919% и 2,344%.
На валутните пазари силните данни за американската икономика тласнаха долара към най-добрата му седмица от един месец насам. В петък доларовият индекс, който следи представянето на американската валута спрямо шест конкурентни валути, прибавя 0,34% към стойността си до ниво от 97,71 пункта. Еврото поевтинява с 0,42% до 1,1073 долара, а паундът отписва 0,07% от стойността си до 1,2999 долара. Спрямо йената щатските пари поскъпват с 0,09% до 109,46 йени.
На стоковите пазари цената на петрола се понижи в петък, но все пак успя да запише трети пореден седмичен ръст благодарение на успокояването на търговското напрежение между САЩ и Китай, което засили доверието на бизнеса, и перспективите за растеж на световната икономика.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, поевтиняха с 48 цента до 66,06 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI отписаха 74 цента от стойността си до 60,44 долара за барел. Въпреки това WTI завърши седмицата с ръст от 0,5%.
Американските фючърси върху златото поевтиняха с 0,2% до 1480,90 долара за тройунция.