Федералният резерв запази непроменени лихвените си проценти след двудневно заседание тази седмица и даде знак, че е малко вероятно да предприеме действия за понижаване на лихвите догодина на фона на ниската инфлация, предава CNBC.
В края на годината, в която централната банка на САЩ сви основната си лихва три пъти, Федералната комисия за отворени пазари (ФКОП) отговори на очакванията и запази основната си лихва в диапазона между 1,5% и 1,75%.
Комисията посочи в комюнике, че паричната политика вероятно ще остане непроменена за известно време, въпреки че ръководителите ще продължат да наблюдават развитието на средата. Решението за запазване на лихвите е било единодушно след редица разногласия на предходните заседания.
„Комисията смята, че настоящото състояние на паричната политика е подходящо за подкрепа на траен растеж на икономиката, силен трудов пазар и инфлация близо до симетричната ни цел от 2%“, се казва в съобщението.
„Комисията ще продължи да следи постъпващата информация за перспективите пред икономиката, включително събитията в света и инфлационния натиск, при преценката си за подходящия път пред целевия диапазон на основната лихва“, се допълва в съобщението.
Езикът съответства на изявленията през последно време на гуверньора на Фед Джером Пауъл и неговите колеги, които заявиха, че политиката е в „добра позиция“ и вероятно ще остане непроменена до запазването на настоящата обстановка.
Чрез „точковия план“ (dot plot) с прогнозите за бъдещето на отделните членове ФКОП отбелязва, че е малко вероятно да се стигне до повишаване или понижаване на лихвите през 2020 г.
На заседанието на комисията през септември отделните членове бяха разединени по въпроса какво ще стане догодина, като осем от тях не виждаха промяна, а деветима бяха на мнение, че са възможни едно или повече повишения на лихвите. Един от членовете дори прогнозира три повишения. Като цяло прогнозата тогава беше за поне едно повишение през 2020 г.
Днешните прогнози са показали решителна промяна към понижение на точките, като само четирима от 17-та членове очакват скок с 0,25% през 2020 г.
Промяна към понижение има и за 2021 г., като диаграмата показва поне едно или вероятно две повишения.
Централната прогноза се е свила за всяка от четирите години, включени в данните на комисията. Средните очаквания за основната лихва са за 1,6% през 2019 г. и 2020 г. спрямо предвижданите 1,9% през септември. През 2021 г. тя трябва да достигне 1,9% спрямо предишната прогноза за 2,1%. Предвижданията за 2022 г. също бяха понижени до 2,1% спрямо 2,4%, въпреки че по-дългосрочната прогноза остана непроменена на 2,5%.
Възприемането на по-предпазлив подход се случва въпреки липсата на промяна в очакванията за икономическия растеж на САЩ. Комисията отново прогнозира, че 2019 г. ще завърши с ръст от 2,2% на брутния вътрешен продукт, а през следващите три години повишението ще достига съответно 2%, 1,9% и 1,8%.
Членовете обаче понижиха очакванията си за инфлацията тази година. Сега те предвиждат основният индикатор за личните разходи на потребителите да регистрира ръст от едва 1,6% тази година спрямо предвижданите 1,8% през септември. Те запазиха прогнозите си за ръст от 1,9% през 2020 г. и от по 2% през следващите две години.
Комисията публикува данните си на тримесечна основа. Въпреки че само десет членове гласуват по лихвената политика, всички 17 представители на ФКОП имат принос за прогнозите за икономиката и лихвите.
Комисията работи в среда на пълна заетост и стабилност на цените. Безработицата се движи около 50-годишно дъно, а през ноември бяха оповестени силни данни за новосъздадените работни места.
Инфлацията обаче остава упорито под нивото от 2%, което Фед смята за здравословно. През последните седмици членове на комисията обсъждаха редица стратегии за разрешаване на проблема, но в днешното съобщение не се посочват промени в подхода на централната банка.