Американското правителство е приключило фискалната 2019 г. с най-големия бюджетен дефицит от седем години насам, тъй като увеличаването на приходите от данъци е било неутрализирано от по-високите разходи и нарастването на средствата, необходими за обслужването на все по-големия дълг, съобщи финансовото министерство, цитирано от Ройтерс.
Данните отразяват втората пълна бюджетна година при управлението на американския президент Доналд Тръмп и са публикувани в момент, когато страната се радва на силен икономически растеж и безработица близо до 50-годишно дъно.
Бюджетният дефицит на САЩ е нараснал до 984 млрд. долара, което се равнява на 4,6% от брутния вътрешен продукт на страната. Дефицитът през предходната фискална година достигна 779 млрд. долара, а съотношението между дефицит и БВП беше 3,8%. Общите приходи са нараснали с 4%, но в същото време разходите са се повишили с 8,2%.
Дефицитът достигна връх от 1,4 трлн. долара през 2009 г., когато администрацията на Обама и Конгресът взеха извънредни мерки, за да заздравят банковата система по време на световната финансова криза и да осигурят стимули на изпадналата в рецесия икономика.
Годишният бюджетен дефицит беше намален до 585 млрд. долара към края на втория мандат на бившия президент Барак Обама през 2016 г., а републиканците в Конгреса по онова време критикуваха демократа Обама, че не е успял да го понижи още повече.
Оттогава бюджетният дефицит расте отчасти заради данъчната реформа на Тръмп, която за кратко време намали значително приходите от корпоративните данъци, и заради увеличаването на военните разходи. До края на фискалната 2019 г. данъчните плащания са нараснали с 5%. Приходите от мита, които бяха засегнати от търговската война на администрацията на Тръмп с Китай и други страни, са скочили със 70% на годишна основа.
Увеличение е регистрирано при разходите за отбрана, здравеопазване и социални осигуровки. САЩ имат застаряващо население и икономисти предупреждават, че цената на задължителните разходи за социални и здравни осигуровки, както и за федерални пенсионни програми за възрастните хора ще бъдат фискално неустойчиви.
По-рано тази година Конгресът на САЩ прие двегодишна бюджетна сделка на Тръмп, която ще повиши федералните разходи за отбрана и други вътрешни програми.
Нарастването на дефицита се дължи и на по-големите разходи за лихвени плащания по националния дълг. Заемите са се увеличили през миналата година.
За септември американското правителство е регистрирало излишък от 83 млрд. долара, което е спад с 31 на сто спрямо същия месец на миналата година.
Ако се вземат предвид календарните корекции, излишъкът миналия месец е достигнал 17 млрд. долара спрямо коригиран излишък от 51 млрд. долара предходната година. За фискалната година коригираният дефицит е 1 трлн. долара.
През септември разходите са били 291 млрд. долара, което е ръст с 30 на сто спрямо същия месец на миналата година, а приходите са възлезли на общо 374 млрд. долара, което е повишение с 9% спрямо същия месец година по-рано.
преди 5 години 1 000 000 000 000 някакви си доларчета, нищо работа, Китеника може много повече и ще го докаже. Само да му дадат още един шанс на изборите догодина и предишния рекорд ще бъде размазан с дефицит от поне 2 трилиона, понеже няма начин сащ да не влязат в рецесия следващите 5 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар