Според Федералния резерв на САЩ икономиката на страната продължава своя курс на растеж през септември и началото на октомври с ниски до умерени темпове. Но много компании са песимистични за следващите месеци, заявиха паричните власти в сряда вечерта в своя икономически доклад "Бежова книга". Засилват се признаците, че търговските спорове влошават допълнително икономическите перспективи.
Повечето от анкетираните от Фед контакти очакват продължаващ подем, се казва в доклада. „Въпреки това мнозина понижиха перспективите си за растеж през следващите шест до дванадесет месеца“. Наскоро Фед премина към малко по-хлабав темп, тъй като най-голямата световна икономика вече загуби значителна скорост вследствие на търговските конфликти.
В момента инвеститорите обръщат особено внимание на изявленията на Фед относно икономиката, защото на 29 и 30 октомври ще се проведе следващата среща за определяне на лихвите на централната банка. На фондовите борси се очаква ново понижение на ключовите лихви с една четвърт процентен пункт. Понастоящем основната ставка е в границите от 1,75 до 2,00 процента.
Последните икономически данни са по-скоро негативни. Американските търговци на дребно изненадващо записаха спад в продажбите през септември. Това предизвика опасения, че настоящият период на слабост може да засегне не само промишлеността, но и другите части на икономиката. Потреблението представлява почти две трети от икономическата продукция в САЩ.
Председателят на Фед Джером Пауъл даде през миналата седмица знак за готовност за ново понижение на лихвите. Централната банка ще "действа по подходящ начин", за да подкрепи растежа, казва той. С подобна формулировка той вече беше настроил финансовите пазари към двете намаления на лихвите тази година. В същото време той заяви, че Фед ще обосновава решенията си на всяко заседание въз основа на актуалните данни.
Междувременно председателят на Фед в Чикаго Чарлз Ивънс заяви, че централната банка вероятно е в добра позиция след две съкращения на лихвите. Въпреки това съществувал риск американската икономика да се справи трудно с всички несигурности или да настъпят неочаквани сътресения.
Ето защо според него имало аргумент за ново разхлабване на паричната политика, за да се осигури още един буфер, каза той тази сряда в Пеория, Илинойс. Ивънс подкрепи двете предишни намаления на лихвите.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 5 години Федералният резерв прилага модел за неправилно емитиране на дорала и създава щети за САЩ.Слабостта на правителството на САЩ е пренебрегването, че Федералният резерв ползва неправилен модел за емитиране на американския долар.Вариантите са:1. При запазване на банковата грешка: Федералният резерв ползва неправилен модел за емитиране на американския долар е с нарастващи щети в САЩ.САЩ са жертва на грешката на Федералния резерв.2. Устойчивият просперитет на държава е възможен, когато нейната централна банка правилно емитира пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Спокойно, тенденция към забавяне!Затова пък собственика на клоуна-укро-президент Владимир Зеленски, олигарха Коломойски трупа на Украйна яко не пачки, а чували с паре.Че и ток директно взе да внася от Русия.Па сите еуропейци търпим загуби от санкции. Оти ги ручаме жабетата?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар