Основните американски индекси започват петъчната сесия на зелена територия след публикуването на доклада за работните места в САЩ през септември, но се насочват към третата си поредна седмична загуба, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се покачва с 228 пункта до ниво от 26 429,22 пункта. Широкият измерителS&P 500 прибавя 0,95% към стойността си до 2938,59 пункта, а технологичният показател Nasdaq Composite напредва с 1% до 7950,88 пункта.
Технологичният сектор се представя най-добре в S&P 500 с ръст от 1,2%, а книжата на Apple поскъпват с 2%. Цената на акциите на технологичния гигант нарасна, след като Nikkei съобщи, че компанията увеличава производството на iPhone11 с 10%.
През септември американската икономика е добавила 136 000 нови работни места. Безработицата е намаляла до 3,5%, което е 50-годишен минимум на показателя, но заплатите нарастват по-бавно от очакваното.
Очаква се Федералният резерв да намали лихвените проценти по-късно този месец.
Очакванията за намаляване на лихвите се повишиха в четвъртък след публикуването на разочароващи данни за сектора на услугите в САЩ. Нарастващата надежда за по-ниски ставки на Фед доведе до рязко възстановяване на Wall Street в края на вчерашната сесия.
Вниманието на трейдърите е насочено към изказвания на служители на Фед, включително председателя Джером Пауъл и управителя на бостанското подразделение на американската централна банка Ерик Роунгрен.
Американските индекси започнаха петъчната сесия с големи седмични загуби. Това се случи, след като доклад, съдържащ незадоволителни данни за промишленото производство предизвика опасения от потенциална рецесия в САЩ. Така между вторник и сряда Dow загуби повече от 800 пункта.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа отчита спад до съответно 1,517% и 2,016%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, отбелязва лек спад до ниво от 98,85 пункта.
Еврото се разменя с ръст от 0,16 на сто до 1,0981 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се повишава с 36 цента до 58,07 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поскъпватват с 30 цента до 52,75 долара за барел.
Цената на златото се понижава до ниво от 1501,71 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 18,06 ч. българско време.