Американските пазари завършиха борсовата сесия във вторник – първият ден на търговия от новото тримесечие, дълбоко на негативна територия. Основна причина са разочароващите данни за промишлеността в САЩ, които разпалиха тревогите за американската икономика, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се раздели с над 340 пункта (1,3%), достигайки ниво от 26 573,04 пункта, след като по-рано през деня отбеляза ръст от над 100 пункта. Широкият измерител S&P 500 отписа 1,23% до 2940,25 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite се сви с 1,13% до 7940,25 пункта.
Представянето за деня на Dow и S&P 500 бе най-лошото от 23 август насам.
По-рано днес стана ясно, че промишленият индекс на Institute for Supply Management (ISM) спадна до 47,8 пункта през септември – най-лошото му представяне от юни 2009 г. насам. Стойностите се разминават с очакванията на икономисти, допитани от Bloomberg, които прогнозираха ръст спрямо четенето от 49,1 пункта през август.
Индексът на ISM, който измерва заетостта, също отбелязва спад до най-ниското си ниво от януари 2016 г. насам. Това е тревожен знак преди публикуването на официалните правителствени данни за заетостта в петък.
Акциите на компании в промишления сектор като Honeywell, 3M и Eaton поевтиняха с по най-малко 2,8%.
Американският президент Доналд Тръмп обвини за данните силния долар и високите лихвени проценти. В туит той отправи поредна критика към Федералния резерв и неговия управител Джером Пауъл.
От ISM на свой ред посочиха като причина и търговската несигурност.
„Това е комбинация от глобалния растеж, като налице имаме също търговска война, която продължава година и половина“, посочи Кристиан Фромхерц, главен изпълнителен директор на Tribeca Trade Group. „Колкото по-дълго продължава тази търговска война, толкова повече щети нанася“, допълни той.
Очаква се следващата седмица представители на САЩ и Китай да се срещнат за нов кръг преговори във Вашингтон.
Доходността по американските държавни ценни книжа изтри ръстовете си от по-рано, достигайки ниво за 10-годишните и 30-годишните облигации от съответно 1,635% и 2,094%. В по-ранните часове на сесията доходността по 10-годишните облигации достигна до 1,75%.
На стоковите пазари цената на петрола продължава да поевтинява. Американският лек суров петрол WTI се търгува с понижение от 0,8% до 53,64 долара за барел. От своя страна фючърсите върху международния бенчмарк Брент се разменят с понижение от 0,44% до 58,99 долара за барел.
Очаквано златото – един от основните т. нар. сигурни активи, поскъпна с близо процент до 1489,90 долара за тройунция.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, също отслабва с 0,26% до 99,12 пункта.
преди 5 години Нормално. Все повече хора виждат че кризата вече е тук, поне имаме опит с кризата от 2008г. и е лесно да се забележи, че положението е същото както беше в началото на предната криза. С малката разлика, че тогава през 2008г. България беше на върха на развитието си, а сега се влачим по дъното. отговор Сигнализирай за неуместен коментар