Отстраняването на Джон Болтън като съветник по националната сигурност на САЩ във вторник елиминира един от най-гласовитите твърдолинейни представители на приближения кръг до президента Доналд Тръмп. По време на мандата си американският президент възприе необичаен подход към глобалните кризи, включително срещите му с Ким Чен-ун и ухажването на Владимир Путин, пише Bloomberg.
След отстраняването на Болтън държавният секретар Майкъл Помпейо, който също е смятан за твърдолинеен ръководител, ще поеме основна роля във външнополитическия дневен ред на Тръмп. Но уволнението на Болтън, който внесе интервенционистки дух в дневния ред „Америка на първо място“ на Тръмп, може би предвещава промяна в американския подход към редица горещи точки по света.
Афганистан
Тръмп изгради предизборната си кампания на обещанието да сложи край на „вечните войни“ на Америка, най-дългата от които е Афганистан, където САЩ имат военни части от 18 години. Отстраняването на Болтън премахва явно препятствие пред изпълнението на това обещание. Уволнението му стана няколко дни след като той влезе в разногласие с Тръмп относно плановете му да покани лидери на талибаните в резиденцията си в Кемп Дейвид точно преди годишнината от терористичните атаки на 11 септември 2001 г.
Отстраняването на Болтън може да е лоша новина за афганистанския президент Ашраф Гани, който иска да гарантира, че споразумение с талибаните ще защити цивилното правителство, дошло на власт след американското нашествие.
Иран
Новината за уволнението на Болтън беше приета неофициално в Иран с ликуване и беше определена като отмъщение за политиките на президента Хасан Рохани и топ дипломата му Мохамед Джавад Зариф. Говорителят на иранската мисия в ООН Алиреза Мирюсефи заяви: „Иран не се интересува от вътрешните разисквания в САЩ“.
Въпреки това Иран активно се стреми да откъсне Тръмп от съветниците му, като се надява да се възползва от инстинктите на президента към постигане на сделки и нежеланието му да води войни. Зариф заяви, че Болтън е член на т. нар. „отбор Б“ заедно със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман и израелския премиер Бенямин Нетаняху, които според него са решени да въвлекат САЩ във военна конфронтация. Сега Техеран може да потърси канали за установяване на контакти с Тръмп, който обсъжда смекчаване на санкциите, за да върне иранските лидери на масата за преговори.
Запознати източници съобщиха пред Bloomberg, че Тръмп обсъжда смекчаване на санкциите върху Иран с оглед осъществяването на среща с Рохани по-късно този месец. Болтън критикуваше остро подобна перспектива преди уволнението си. „Засега“ няма определена дата за среща между двамата президенти, каза в четвъртък финансовият министър Стивън Манучин пред CNBC.
Израел
Израелците са притеснени. Без Болтън в Белия дом те губят най-силния опонент на сближаването на САЩ с най-големия им враг – Иран. Това е особено лоша новина за премиера Бенямин Нетаняху, който води напрегната предизборна кампания преди изборите следващата седмица. Израел се бори с ирански наемници по северната си граница, а Нетаняху си приписва лични заслуги за отказа на Тръмп от ядреното споразумение с Иран, постигнато по времето на Барак Обама. Израелски официални представители са изразявали тревогата си в разговори в тесен кръг, че сега може да се работи по нова сделка.