Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отбеляза ръст за четвърти пореден ден в понеделник на фона на оптимизма за търговските отношения между САЩ и Китай. Въпреки това загубите в технологичния сектор натежаха върху представянето на основните щатски индекси в понеделник, предава CNBC.
Dow прибави 38,05 пункта към стойността си и достигна ниво от 26 835,51 пункта. В същото време широкият измерител S&P 500 отбеляза минимален спад от 0,01% до ниво от 2978,43 пункта и прекъсна тридневната си печеливша серия. Технологичният показател Nasdaq Composite отписва 0,19% от стойността си и достига ниво от 8087,44 пункта.
След лекия ръст в понеделник Dow е само на 2,1% от рекордния си връх, достигнат през юли. S&P 500 и Nasdaq са съответно с 1,6% и 3% под най-високото си ниво в историята.
Всички основни индекси започнаха сесията с ръст, след като Politico съобщи в петък, че Китай е предложил миналата седмица да увеличи покупките на американски земеделски продукти, ако САЩ смекчат ограниченията за телекомуникационния гигант Huawei. Предложението на Пекин може да зависи и от отлагането от САЩ на по-високите мита върху китайски вносни стоки на стойност около 250 млрд. долара.
„Изглежда, че тонът в търговията се подобрява. Това е най-големият двигател“, казва Арт Хоган, главен пазарен стратег в компанията National Securities. „Ако няма нова буря от туити за търговията, мисля, че пазарът може да се задържи в горния край на диапазона“, допълва той.
Американският финансов министър Стивън Манучин заяви в понеделник, че Китай и САЩ имат „концептуално споразумение“ за задействане на механизми около кражбите на интелектуална собственост, един от най-спорните въпроси в преговорите между двете страни.
Нови данни за Китай показаха, че износът неочаквано е намалял през август, като най-голям спад са отбелязали доставките за САЩ. Свиването е нов признак за слабост на втората по големина икономика в света и засилва натиска върху китайските депутати да обявят нови икономически стимули.
Книжата на Alphabet поевтиняха за кратко с 1% след съобщението, че 50 прокурори се включват в антитръстово разследване срещу Google. Цената на акциите на Microsoft се понижи с 1,1%. Технологичният сектор в S&P 500 отбеляза спад от 0,7%.
Книжата на J.P. Morgan Chase поскъпнаха с 2,5%, тези на Citigroup прибавиха 4,3%, а цената на акциите на Bank of America се повиши с 3,3%. Ръстовете при банковите акции се случват на фона на повишаването на доходността по американските държавни ценни книжа. Доходността по 10-годишните ДКЦ достига 1,646%, а по 30-годишните облигации – до 2,129%.
Книжата на AT&T поскъпнаха с 1,5%, след като Elliott Management обяви, че купува дял за 3,2 млрд. долара в телекомуникационния гигант. В писмо до акционерите Elliott съобщи, че AT&T може да „подобри бизнеса си и да реализира историческо повишаване на стойността си“.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,08% до 98,32 пункта. Еврото поскъпва с 0,16% до 1,1046 долара, а паундът прибавя 0,50% до 1,2343 долара. Спрямо йената доларът е нагоре с 0,28% до 107,21 йени.
На стоковите пазари цената на петрола се повиши с над 2%, след като новият саудитски министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман потвърди очакванията, че ще се придържа към политиката на страната за ограничаване на добива на суров петрол, за да се подкрепят цените на петрола.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, поскъпнаха с 1,31 долара до 62,58 долара за барел, а контрактите върху американския лек суров петрол WTI прибавиха 1,33 долара до 57,85 долара за барел.
Американските фючърси върху златото поевтиняха с 0,3% до 1510,70 долара за тройунция.